Френски пилета дойдоха в България

19.03.2008г. / 09 17ч.
Аз жената
Френски пилета дойдоха в България

България стана единствен представител за Източна Европа на френския производител на специално селектирана порода пилета с характерен жълт цвят – DUC. Компанията планира развитието на бизнеса си с инвестиции в нови ферми и технологии у нас. Ниша за развитието на марката французите откриха в нарастващата консумация на пилешко месо, както и във факта, че все повече потребители имат нужда и търсят пиле, чиито качества се доближават до домашното. Френският гигант навлезе на регионалния пазар през миналата година с инвестиция в 18 наши ферми, разположени из цяла България, и с планове да се разрасне в Източна Европа. Само за няколко месеца обаче България покри високите стандарти за отглеждане, производство и контрол на специалната френска порода, които съвпадат с тези в ЕС.

Резултатите от независимо маркетингово проучване на Synovate, показват, че пилешкото месо присъства в 90% от месечното меню на българина, който го предпочита поради по-леката му хранителна стойност, вкус, лесно, бързо и многообразно приготвяне.
Според резултатите от проучването “идеалното пиле” трябва да отговаря на 4 критерия – да има определен, близък до естествения, цвят и вид, да е на подходяща цена и да има по-добра хранителна стойност в сравнение с индустриалния бройлер. Основното при избора на българската домакиня е пилето да се доближава максимално до домашното – да е жълто като кокошките от “едно време”, да е с плътно месо и да съдържа по-малко мазнини. “Стегнато” пиле в представите на жената-домакиня се “получава”, когато то е отгледано на по-голяма площ и е имало възможност да се движи свободно. Запитаните смятат, че ако цената на едно по-здравословно пиле е прекалено ниска, това подлага под съмнение неговото качество.

Предлагаме ви 5 мита и реалности за пилешкото месо

Мит:
1. Жълтият цвят на пилето е резултат от съдържание на повече мазнини
Реалност:
В суров вариант изглежда така, но обработено жълтото е по-бедно на наситени мазнини. По-жълтеникавият цвят на Дюк е резултат от богата на царевица и растителен фураж храна и на породата.

Мит:
2. Кожата на пилето трябва да се махне, за да се намали неговата калоричност
Реалност:
Кожата на пилето е с около 4 пъти по-мазна от месото, но печенето му с или без кожа не променя съдържанието на мазнини. По-добре е да печете пилето с кожата, за да предпазите месото от изсъхване.

Мит:
3. Пилешкото съдържа по-малко протеини от телешкото
Реалност:
В пилешкото има повече протеини, богати на аминокиселини, които се смилат и усвояват по-лесно от организма. 100 гр от пилето доставят повече протеини от същото количество телешки стек.

Мит:
4. В пилето може да има високи хранителни стойности, но не и полезни вещества
Реалност:
То е богато на желязо, магнезий, цинк, фосфор, калций и дори витамин B3. Определени стойности на тези вещества в 100 гр пилешко могат да набавят до 40% от дневните ни нужди.

Мит:
5. Пилешкото месо е особено полезно и за развитието на децата
Реалност:
Така е! При подрастването си децата имат особена нужда от меса и храни, богати на хранителни вещества и протеини. Пилето е ниско алергенно и се препоръчва за доброто развитие на организма.

Коментирай
2 rate up comment 0 rate down comment
Галина ( преди 10 години )
Най доброто пилешко към момента на българския пазар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар