Майчинство

Кога и как се прави погача за бебе?

21.10.2008г. / 10 33ч.
Вергиния Генова
Кога и как се прави погача за бебе?

Според стара българска традиция погачата за новороденото бебе се прави на 40-тия ден от раждането. Отива се в църква, след това вече всички може да виждат бебето, а майката може да го извежда сред хората.

Но все пак първите, които го виждат са само най-близките до семейството жени. Гостите трябва да дойдат по светло и да си тръгнат по светло. Желателно е да са млади раждали жени или бременни. Обикновено това са роднини и близки приятелки. А за таткото е свободен от семейни задължения ден – изпраща се на разходка или да се повесели с приятели. Разбира се преди това е бил порядъчно впрегнат в подготовката на празника.

Погачата за бебето играе ролята на орисване – т. е. поканените, като добри феи, трябва да пожелаят нещо хубаво на бебето, като например: да танцува добре, да пее добре, да изкарва пари, да е умно и т. н. Този обичай е почитан в различни точки на света и от там идват много фолклорни приказки, базирани на този ритуал – орисването. Да си припомним само най-популярната приказка – Спящата красавица. В нея се появяват феите-орисници, които вменяват качества на детето и предначертават пътя му в живота.

Днешните орисници носят сладки неща, за да е сладък животът на детето, дават пари и подаръци, за да живее в изобилие. Обикновено добрите орисници се консултират с майката какъв подарък да донесат, за да е наистина в полза при отглеждане на бебето. Няма смисъл всяка жена да донесе по една дрешка за едномесечно бебе, защото половината от тях няма да влязат в употреба.

Подаряват се основно дрешки, бебешки играчки и аксесоари за бебето.

За най-важен момент се смята разчупването на погачата. Две момичета чупят питката над главата на майката и бебето, а най-близката орисница държи отдолу кърпичка, в която събира трохите. Според българската традиция е важно момичетата, които чупят питката да имат двама живи родители. Първото парче е за бебето. То се увива в кърпичката и трябва да се качи на високо, така че детето да израсте високо и здраво. Кърпичката се връзва на възел, но той не трябва да е много стегнат, за да не стане скъперник. Жените в къщата гледат възелът да не е и прекалено разхлабен, за да не разпръсква спечелените с труд пари и да не изнесе покъщнината. Една от орисниците отчупва парченце от питката и го топва в мед, след което го допира до устните на бебето, за да е трудолюбиво като пчелите и животът му да е сладък и честит. След това всички се черпят с погачата, топната в мед. Задължително гостите се черпят само със сладки гозби, като и питиетата е желателно да са сладки.

В съвременен вариант е добре да придружим подаръците си и с картичка или някакво по-трайно символично послание, в което да изразим своите надежди за бъдещето на бебето и да го благословим с нашите добри думи. След време когато порасне момичето ще може да види, че леля му го е орисала да бъде балерина и това се е сбъднало или пък за момчето се е сбъднало пожеланието да стане лекар и да помага на хората. Дори и да няма съвпадение между пожеланията и реалността поне ще има повод за мили спомени и закачки.

Правили ли сте вие погача за своите новородени бебета и кога?

Смятате ли, че това е добра идея и бихте ли съхранили традицията във вашия дом?

* * *

Поздравителни картички за новородено бебе
Новородено бебе - как да го посрещнем
Погачата - представяне на бебето пред света

Коментирай
10 rate up comment 0 rate down comment
stenly ( преди 11 години )
mariq mnogo si zle...От редакцията:Много Ви молим, без обиди. Няма да ги публикуваме, изтрихме ги. Благодарим за разбирането.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 1 rate down comment
valenti ( преди 11 години )
tradiciqta e mnogo xybava.trqbva da se pravi ot vsqka maika.tova se pravi ne za podaruci i pari a za ZDRAVE NA BEBENCETO.az pravix na golqmoto si mom4ence sega 6te pravq na malkoto.za6toto smqtam 4e tova e prekrasna bg tradiciq
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6 rate up comment 3 rate down comment
Krasimira ( преди 11 години )
Традицията е много стара и красива. Имам двама синове и съм им правила погача. Сега имам три внучета - три момчета, на две от тях правихме погача. Беше приятно и за младите майки, гости на празника, и за нас - бабите. Надявам се всички да сме били добронамерени орисници на бебетата. На единия внук не правихме и до днес не зная причината. Решение на снахата и синът ми. Не коментирах този въпрос. Но младите трябва да знаят, че това е много, много стара традиция, която има дълбок философски, човешки, семеен и български смисъл. Да не забравяме, че традициите са ни пазили и продължаватда ни пазят от изчезването на българския род. Благодаря!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5 rate up comment 2 rate down comment
Зорница ( преди 11 години )
Да, за мен това е задължително, защото е хубаво като традиция. Правила съм на сина ми погача и даже ако реша да имам второ дете и на него също ще направя. Това е една прекрасна традиция, пък и повод да видят роднините детенцето. Абе прекрасно е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7 rate up comment 0 rate down comment
snezhana ( преди 11 години )
az sashto ne pravix poga4a i na dvete si deca,zashtoto jiveem v ispania,i ne iskam da si mislyat ,4e gi kanya samo zaradi podaracite.no ina4e mi xaresva ako byax v BG.shtyax da im napravya,prosto tuka nyamash blizki xora.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13 rate up comment 16 rate down comment
Мария ( преди 11 години )
Не, не правих погача. Не исках да си причиня този стрес. Но хората го правят - най-вече, за да съберат подаръци за бебето - каква ужасия..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 1 rate down comment
Оля ( преди 11 години )
Мария, не е нужно да каниш 100 човека, може да са пет жени и пак да е празник.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
112 rate up comment 2 rate down comment
Mariam ( преди 11 години )
prevashodna idea!pravila sam poga4i na moite beboci i bih spodelila,4e tova e idea da sahranim bg.tradicia v na6iia dom...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар