Фотографски изложби, куклена пиеса "Снежанка", и още от Унгарския културен институт през септември 2010

07.09.2010г. / 10 12ч.
Аз жената
Фотографски изложби, куклена пиеса "Снежанка", и още от Унгарския културен институт през септември 2010

Септемврийската програма на Унгарския културен институт за 2010 г. е с акцент върху фотографските изложби, но не липсва и музика и театър. Ето и цялата програма по дни, часове и места:

3 септември, петък – Русе – Арт Център RG21
Културно многообразие – откриване на изложбата на Атила Лорант, фотограф на списанията National Geographic, The Explorer
Атила Лорант работи за The Explorer, National Geographic, Post Edison Computer Graphics. Награди: International Photography Award (САЩ, 2007). Номинации за корица на книга: Wapponi (2007 Kossuth), Children of the Amazon, Turkana wedding, Enawene Nawe, Rendeerherder. Други награди: бронзово отличие на Pro Typographia (2007), диплом от посланика на Мексико за принос в популяризирането в Европа на латиноамериканската култура, стипендия на Фондацията Blue Earth Alliance (Сиатъл, САЩ).
Изложбата, съставена от 50 фотографии, представя красотата и многообразието в нашия свят. В нея виждаме фотографии със сватба в африканско племе, виенско кафене, клане на прасе (мангалица) в Секешфехервар, индонезийски погребален обичай, фотографии, представящи живота на южноамериканските индиански племена и този на северните финландски народи саами, както и на пустинните номади.
Изложбата ще продължи до 15 септември

9 септември, четвъртък, 18.00 часа София – Национална художествена галерия
Танцът във фотографията – Откриване на изложбата на Съюза на унгарските фотографи
Всичко започва през 1966 г., когато в Театър Мадач, по време на представление на Балета на град Печ е показана изложбата „Балетът и фотографията“. През 1968 г. в Унгарската национална галерия е показана съвместната изложба на Съюза на унгарските танцьори и Съюза на унгарските фотографи „Танцът и фотографията“. Изложбата има невероятен успех и е показана на много места. Използвани са фотографии от Унгарския музей на фотографията, Националния музей и институт по история на театъра, Съвременна фотографска сбирка и различни частни колекции. Снимките не са репродукции, а оригинални копия, направени от авторите, а в случаите, когато авторите не са живи, са използвани автентични музейни копия. Ето част от имената на фотографите: Ангело, Андре Кертес, Рудолф Балог, Ерньо Вадаш, Габор Афран, Карой Гинк, Карой Хемзьо, Петер Хапак, Бела Каньо, Золтан Салаи, Роберт Ревес, Янош Ейферт и други. На фотографиите оживяват образите на изтъкнати балетисти и танцьори от миналото и настоящето: Нуреев, Олга Лепешинская, Марсел Марсо, Джудит Джеймисън, Пал Френак, Ференц Новак, Йолан Фолтин, Габриела Лакатош, Ивет Божик, Иван Марко, Андреа Ладани и др. Пред нас оживяват хореографиите на Националната държавна опера, Балета в Дьор, Балета в Печ, Модерния балет в Сегед, Ансамбъл Хонвед, Театър „Шаман“, Централно-европейска танцова трупа, Формация Андаксин, Артус, Танцова трупа Алвин Айли, Държавния фолклорен ансамбъл, Трупа Off, TranzDanz, KOMPmANIA, L.A. Dance Company. (Янош Ейферт)
Изложбата ще продължи до 30 септември

9 септември, четвъртък, 17.30 часа Габрово – Дом на хумора и сатирата
Плакатна самота – изложба плакати на Петер Поч и ГОЛЯМОТО ЗАВРЪЩАНЕ – изложба на карикатуриста Христо Велчев
Петер Поч е роден в град Печ през 1950 г. Завършва Художествената гимназия в родния си град. От 1972 г. се занимава основно с графика и проектиране на плакати. Редовно участва в международни биеналета и триеналета на плаката, носител на множество унгарски и чуждестранни награди.
През 1991 г. създава Студио за дизайн POSTER'V. През 1997 г. е удостоен с наградата „Михай Мункачи“. През 2008 г. основава Асоциация на унгарската „Плакатна самота“. От 2008 г. започва да преподава в катедрата по Графичен дизайн и плакат в Института по изкуства към Западно-унгарския университет.
Автор на множество самостоятелни изложби в периода 1977-2009: в Унгария, Полша, Югославия, Холандия, Финландия, Германия, Чехия, Канада, Словакия, Румъния, Япония, Мексико, Украйна, Италия, Франция.
www.mpt-poster.hu
Христо Велчев е карикатурист, плакатист, живописец, художник-фотограф, приложен график, екслибрис и др. Роден е на 4 август 1940 г. в Свищов. Завършва ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, специалност „Приложна графика“ при проф. Васил Стоилов през 1969 г. Член е на СБХ в раздел „Графичен дизайн“. През периода 2004-2006 г. е председател на разградското представителство на художниците към СБХ. Христо Велчев е участвал в над 100 изложби на плакат, карикатура и фотография на регионално, национално и международно ниво, откъдето многократно е награждаван. Автор е на верлибри /лого/-графични запазени фирмени марки.
Изложбата ще продължи до 31 октомври

16 септември, четвъртък, Плевен – Художествена галерия „Илия Бешков“
Изложба текстилКонклузия на илюзиите“ (Съюз на унгарските художници и приложници)
Изложбата ще продължи до 4 октомври

16 септември, четвъртък, 18.00 часа Унгарски културен институт
Народното изкуство на област Зала – откриване на етнографската изложба на дърворезба и фолклорен текстил от сбирката на Музея на град Гьочей към Дирекцията на музеите от област Зала. С участието на историка Каталин Береш
Куратори на изложбата: Каталин Береш (историк, музеолог) и Мария Маркс (етнограф), автори на фотографиите: Йожеф Хапак, Арпад Шерени, Дюла Зока
По повод Деня на София съвместно със Столична община, Дирекция „Култура“
Област Зала се намира в Югозападна Унгария и включва два значими етнографски региона: Гьочей и Хетеш. Област Зала и особено централната й част Гьочей е изолирана от останалата част на страната в продължение на столетия поради лошите транспортни връзки. Населението й не е унищожено напълно дори по времето на турското нашествие, затова местните хора запазват архаичността на културата и езика си чак до средата на ХХ век.
Музеят на град Гьочей от Залаегерсег със своите дърворезби и текстилни изделия ни представя късче от тази архаична народна култура, фотографиите показват други шедьоври от народния бит, а снимките на именития фотограф от Залаегерсег Арпад Шерени пресъздават унгарското село от областта през 30-те години на ХХ век.
Изложбата ще продължи до 15 октомври

21 септември, вторник, 10.30 часа София – Столичен куклен театър – ул. „Ген. Гурко“ 14
Снежанка – куклена пиеса на унгарския Куклен театър „Бобита“ (град Печ) в рамките на Международния куклен фестивал „Панаир на куклите“
По повод Деня на София съвместно със Столична община, Дирекция „Култура“
Гледали ли сте вече пиесата?
Вече сте прочели приказката?
Няма страшно!
Тази приказка никога няма да ни омръзне.
Джуджета, Мащеха, Тревоги, Магия и красивата Снежанка. Елате и вижте!
Пиесата Снежанка е за деца над 4 години. Тя е с малко текст, с прекрасна музика и с весели сценични ефекти. Добре познатата история... но може би малко по-различна.
Времетраене: 45 минути.
Сценарист-режисьор: Ева Виктория Над и Янко Шнайдер, Ефекти: Мари Такач, Сценограф: Анна Кьовечеш Бодине, Декори: Геза Над Ковач, Музика: Бела Агощон, Участват: Габи Чизмадиа, Тамаш Боглари, Илона Иллеш, Лорант Матта

21 септември, вторник, 18.00 часа Хасково – Исторически музей, Изложбена зала „Родолюбие“
Хасково джаз фест – откриване на фотоизложбата на Атила Лорант „КУЛТУРНО МНОГООБРАЗИЕ“ и концерт на Светлин Стайков / Александър Леков проект
Изложбата „Културно многообразие“ е съставена от 50 фотографии и представя красотата и многообразието в нашия свят. Една до друга виждаме снимки от сватба в африканско племе, виенско кафене, погребална церемония в Индонезия, клане на прасе (мангалица) в унгарския град Секешфехервар, фотографии, представящи живота на южноамериканските индиански племена и този на северните финландски народи саами и на пустинните номади и още много други. Всяка творба е придружена от стихове на известния унгарски актьор Петер Калои Молнар, които засилват внушените от изображенията емоции.
Хасково Джаз е ХIV-то издание на феста. През изминалите години форумът се утвърди като една от авторитетните национални джаз сцени с международно участие на утвърдени музиканти от Великобритания, Македония, Полша, Германия, Унгария, САЩ и др. В досегашните издания на фестивала са участвали над 1260 изпълнители, като Камелия Тодорова, Милчо Левиев, Теодосий Спасов, Белослава, Йълдъз Ибрахимова, Васил Петров, Биг Бен Пловдив, Лот Лориен и др.
Изложбата ще продължи до 8 октомври

26 септември, неделя, 11.00-16.00 часа София – площада пред Народния театър „Иван Вазов“
Европейски ден на езиците – съвместна проява на чуждите културни институти в София
26 септември е провъзгласен за Европейски ден на езиците от Съвета на Европа с подкрепата на Европейския съюз. Основните цели на Европейския ден на езиците са да осведоми обществеността за значението на изучаването на чужди езици, да популяризира богатото езиково и културно разнообразие в Европа и да насърчи изучаването на чужди езици във всяка възраст. В Европейския съюз има 23 официални езика, сред които е и българският.
Културните институти на европейските страни в София и EUNIC България ще покажат езиковото многообразие в Европа на 26 септември на площада пред Народния театър „Иван Вазов“ (информационни щандове, състезания, игри, викторини).

* * *

Мария Илиева с нов сингъл
Сериалът "Листопад" продължава през септември

Коментирай