На 10 февруари 2011 г. стартира двудневна работна среща по проект „Приемна грижа“ на УНИЦЕФ България.
Таня Радочай, представител на УНИЦЕФ в България, откри форума с думите: „Това е една прекрасна възможност да споделим своя опит от този изключително важен проект. Тази среща е по средата на 2-годишен проект, но е в началото на един дълъг процес, този на деинституционализация. А той не би могъл да бъде успешен, ако не развием приемната грижа в цялата страна“. Тя припомни, че взимането на пример от чужди добри практики е полезно, но не винаги е достатъчно. „Навън има много успешни практики, но какво работи в България трябва да решим заедно." Г-жа Радочай призова участниците да си дадат равносметка за изминатия път до момента и да потърсят с общи усилия решение на трудностите, пред които са изправени. Тя пое ангажимент от името на УНИЦЕФ България да подкрепи дългосрочно развитието на приемната грижа в страната.
На срещата присъстваха също Милена Харизанова, директор „Социални дейности“ към УНИЦЕФ; Събина Събева, Международна социална служба; Нели Петрова, Институт по социални дейности и практики; Диана Димова, сдружение „Самаряни“; представители на областните центрове по приемна грижа, експерти от Агенцията за социално подпомагане, Министерство на труда и социалната политика, Държавна агенция за закрила на детето, както и приемни родители.
Представителите на деветте областни центъра по приемна грижа в страната (София – град и област, Шумен, Търговище, Стара Загора, Смолян, Перник, Габрово и Велико Търново) се събраха да обсъдят напредъка по проекта, конкретните резултати в развитието на приемна грижа във всяка област, препятствията, пред които са изправени, както и предстоящите си ангажименти.
Нели Петрова обобщи работата на ИСДП по проекта и насочи вниманието към същността на приемната грижа „Приемната грижа не е просто заместваща алтернатива на родното семейство. Тя е началото на един дълъг процес на подкрепа от страна на цялото общество към дете в риск." Тя акцентира върху превантивния характер на приемната грижа, и необходимостта от спешно настаняване на деца директно от родилното отделение в приемно семейство. Развитието на приемната грижа за бебета до 3 годишна възраст се открои като водещ приоритет в работата по проекта.
Друго предизвикателство, с което се сблъскват екипите по приемна грижа е работата с децата, след настаняването им в семейна среда. Подкрепата на биологичните родители и връзката с родното семейство изисква специално отношение и добре обучени специалисти. Въпреки положителната тенденция и повишения интерес към приемната грижа, развитието на тази услуга в страната напредва бавно. По данни на МТСП, близо 2700 деца са били настанени в институции през изминалата 2010-а година.
Елена Манасиева от МТСП заяви подкрепата на министерството към работата на областните центрове по приемна грижа. „Силно разчитаме на вашия опит, за да стартира развитието на приемната грижа в цялата страна и сме отворени за предложения и препоръки."
Даринка Янкова от АСП изрази удовлетвореност от постигнатите резултати по проекта „Приемна грижа“ на УНИЦЕФ и очерта водещите цели на агенцията по отношение на приемната грижа, като: въвеждане на финансов стандарт и специализация на професионалните приемни семейства.
Прочетете още: