Бебетата, които са били кърмени, са по-интелигентни в сравнение с децата, които са били на адаптирано мляко. Само 4 седмици на майчино мляко имат огромен ефект върху развитието на детето в основното училище и гимназията. Кърмачетата се справят по-добре с четенето, писането и математиката на възраст от 5, 7, 11 и 14 години. Това са резултати от изследване на над 10 000 деца на учени от Оксфордския университет и Института за социални и икономически проучвания към Университета в Есекс, Великобритания.
Децата са решавали тестове и са били разделени на две групи – такива, които до 4-та си седмица все още били кърмени и други, които били хранени с шише с адаптирано мляко. Всяко кърмено дете било сравнявано със свой некърмен връстник с подобна среда – доход на родителите, професии и дали са разделени.
Отдавна се знае, че майчиното мляко вдига имунитета на бебето, помага в борбата с ушни инфекции, стомашни бактерии и дори астма, но дали го прави по-умно не беше потвърдено. Според Мария Лаковоа, един от авторите на изследването, са добре известни ползите за здравето от кърмата, но вече може да се каже, че има ползи и за развитието на ума при децата. „Аз не искам никоя майка да се чувства виновна, но е важно да бъдат подкрепени жените, които искат да кърмят децата си и кърменето да се превърне в нещо нормално за всеки“, обяснява Лаковоа.
Чрез кърменето бебето получава жизненоважни хранителни вещества, а майката е по-защитена от рак на гърдата и яйчниците. То дори може да помогне на жените да си върнат фигурата от преди бременността като гори по 500 калории на ден.
Прочетете още: