След изтрезняването от празничната еуфория си правим равносметка на миналото и се замисляме за бъдещето. И когато погледнем напред, се сещаме за децата си. Ако имаме такива, разбира се, защото годините на прехода оставиха стотици хора объркани, нещастни и негодни да се справят с форсмажорните обстоятелства на оцеляването.
Оказа се, че не всички са със здрави нерви и силни лакти, които са решени да успеят на всяка цена. Едни платиха с парите си, други с принципите си, трети със здравето си, четвърти с вярата си, пети с душите си.
На фона на сегашното положение в България няма как да не усетим остро, че България на друго може да не е голяма износителка, но е много силно стимулирана да изнася най-ценното, което има – децата си.
Някои изнасят и продават децата си още неродени – много от нас ги осъждат.
Други изнасят децата си съвсем малки като крадци, просяци, проститутки и т.н. – отново ги осъждаме и се възмущаваме. Реалността е покъртителна на фона на цялата човешка цивилизация пред очите ни се създават деца без детство и без бъдеще.
Да не говорим за хилядите оставени в домове, защото имат увреждания и единственият им шанс да оцелеят е, ако бъдат изнесени навън.
Стотици българи са готови заради децата си да мият чинии, където и да е по света, само и само децата им да започнат начисто в един друг свят. Навън – където все още вярваме, че е по-хубаво, по-уредено, по-некорумпирано и небето навън е може би по-синьо, звездите по-големи, а въздухът по-чист. Дали?
В крайна сметка може би едно 80 % от българското народонаселение, без значение дали са живели в чужбина или не, хранят тези надежди. Отглеждаме децата, обучаваме ги с тихата, тайна надежда, че колкото и да сме бедни, чуждите университети дават стипендии и все някак ще могат да се изучат на Запад – където и да е това сакрално пространство. Някъде където ще могат да стъпят на краката си, да се установят и да живеят добре. Без значение през колко планини и морета ще е това. Затова даваме луди пари за чуждоезикови курсове, частни училища с чужди езици и не смятаме, че е голяма загуба, ако детето има беден речник на български език или пък пише на латиница.
Надяваме се детето да успее да запише университет в чужбина и получавайки добро образование, както и знанието, че за това образование стартовата заплата на много места по света ще бъде поне няколко пъти по-висока от българската. Страхуваме се, но се надяваме децата да отлетят към „топлите” страни. И няма нищо лошо всяка майка да иска детето й да живее добре.
Ще кажете, че много от тях се връщат. Абсолютно сте прави! И ще ви кажа точно кои от тези деца за износ се връщат:
Така че цел номер едно на всеки родител е да изучи детето си. По възможност в чужбина. После да стиска палци то да се установи там, да се задоми, където и да е по света и после с риск за старите си кокали да се юрне по гейтовете и летищата отново на помощ на нашите деца. Ние да гледаме внучета и отново да сме подкрепа, а те да ни спасят от мизерните пенсии и унизителните старини, които ни очакват в родината.
Както виждате, все пак има надежда! Малка светлина в тунела и за прецаканото поколение, което все още живее тук. Затова заради децата трябва да запретнем ръкави да работим каквото и да е за колкото и да е, но само и само да можем да ги отгледаме поне да отидат в чужбина на една студентска бригада и да могат да открият своето щастие.
Дали пък не можем да имаме и още един резервен вариант на надежда?
Прочетете още: