Повечето майки се оплакват, че децата им не се хранят достатъчно. Дали обаче не сме започнали да ядем прекалено много и да отдаваме прекалено много внимание на храната и затова да ни се струва, че децата хапват малко? На този извод ме навежда статистиката, според която повечето деца над 10 годишна възраст страдат от затлъстяване.
Уж сме в една доста дълга криза, в която за съжаление основна част от доходите ни отиват именно за оцеляване – сметки и храна, и въпреки това затлъстяваме като нация. Къде е проблемът? Ядем прекалено много, ядем прекалено много некачествена храна, храним се нездравословно, неразделно, с прекалено много тестени продукти и малко плодове и зеленчуци? Каквото и да е – фактите са плашещо красноречиви.
Разбира се децата са най-важни – първо мислим за тях – да не са гладни? И резултатите не закъсняват – първо са сладки и пухкавички, после дебелички, а накрая започват проблемите с холестерола, кръвното налягане и става плашещо.
За да решим вече създадения проблем, трябва да се обърнем към специалисти диетолози, но за да не стигаме дотам е по-добре да се вслушваме в инстинкта на децата.
Но сега е лято и ваканция и сега е времето да въздействаме максимално много на режима на хранене при подрастващите. Забелязали ли сте, че децата растат именно лятото – когато са на свой собствен режим и не се чувстват притеснени и притиснати от учебни часове и задължения.
Проблемите през лятото отново идват от това, че имаме малко време да общуваме с децата си.
С една дума, освен всичко друго проблем се оказва и традицията. А българската традиция е да има ядене и по-точно да има много ядене – най-разнообразни и вкусни гозби, като се започне от предястията и салатите, мине се през супите и основното и се стигне до десертите.
Така че ако искаме да променим бъдещето, трябва да променим традицията. Дали можем да го направим?
Снимка: Reuters
Прочетете още: