Снимка: Reuters
Популярните турски сериали у нас успяха да вземат вниманието на домакините и да изместят любимите им доскоро розови любовни романи.
Сапунените сериали и лъскавите списания пък са изтласкали от пазара розовите романи и печатането на любовна литература е в пълен застой, сочат наблюденията на специалиста Василка Ванчева - заместник-председател на Управителния съвет на асоциация "Българска книга", занимава се с издателска дейност.
В момента модни сред младите българи са историите за вампири и вещици. Много тийнейджъри имат и слабост към фентъзито, коментира в интервю за БТА Василка Ванчева.
Ванчева отчита, че на пазара има търсене и на съвременни български автори, класиците обаче остават само в поредиците от типа "Библиотека за ученика".
"В нашия бизнес не можем да говорим само за икономическата криза. При нас има влияния и от друг тип. Говорим и за друг тип кризи - на ценностите, духовната, в образователната система. Има неразбиране за значението на четенето сред управляващите през последните 20 години, така че това пък вече не е криза, а става перманентно състояние", коментира тя.
Трябва да се въведат минималните стандарти на ЮНЕСКО за ежегодното попълване на библиотечните фондове, смята Ванчева. Това ще помогне и хората в малките селища да имат достъп до книгите, посочва експертът.
Тя е умерен оптимист за бъдещето на училищните библиотеки, чието възстановяване е заложено в новия закон за образованието, който предстои да бъде приет от парламента, допълва Dnes.bg.
Снимка: Булфото
Прочетете още: