In Vitro или Бебе в епруветка - част 3

28.06.2002г. / 00 00ч.
Аз жената
In Vitro или Бебе в епруветка - част 3

Какво да очакваме?

Няма две схеми за IVF, които да са напълно еднакви. Единствено Вашият лекар може да прецени коя схема е подходяща за Вас.

Затова описанието, което следва по-долу е съвсем общо.

Повечето безплодни двойки се насочват към IVF – програма от техния лекар, след като той вече е запознат с репродуктивния им проблем. Много клиники предлагат информационни материали (видеокасети, брошури и др.), които дават информация на пациентите за всеки етап от лечението и за резултатите от него. Съществуват групови или индивидуални консултации с лекари или медицински сестри – координатори. След преглед на информацията, специалистът ще реши подходяща ли е двойката за IVF и ще бъде ли приета в програмата. След това се попълват досиета с медицинска информация, които се предоставят на консултанта на програмата и неговия екип. Обичайните кръвни тестове и цервикалните намазки се правят наново, ако е нужно. Може да са необходими специални анализи на спермата на съпруга. Ако се обмисля включване в IVF програма, то е вероятно да бъде назначено ново изследване на функциите на маточните тръби или друго специализирано изследване. Повечето програми предлагат, а някои задължително изискват консултация с психолог като част от кандидатстването за програмата. Понеже IVF е пълно с емоции преживяване, то тези консултации са много важни като помощ за пациентите. Понякога борбата със стреса се комбинира и с лекарствено лечение, но единствено Вашият лекар може да прецени дали това е необходимо.

Определяне резерва на яйчниците

Менопаузата може да започне още към 40-тата година, като средната възраст на появата й е 51 години, т. е. периодът, в който може да се появи, е доста широк. Макар че жените могат да имат нормални овулаторни цикли почти до менопаузата, те са до голяма степен безплодни през последните 6 години преди спиране на менструацията. През този интервал от време, процентът на абортите (ако въобще възникне бременност) е много висок. Днес се приема необходимостта от определяне на резерва на яйчниците в IVF – програмите, където средната възраст на жените е около 35 години. Много програми правят скрининг на всички пациентки на възраст над 35, а също така и на тези, които са дали слаб резултат при предишна стимулация на яйчниците.

При стандартната оценка на състоянието на яйчниците се измерва фоликуло-стимулиращия хормон (ФСХ) на третия ден от менструалния цикъл. Някои клиники имат по-сложен подход и изискват кръв за хормонални анализи преди и след овариална стимулация. Това изследване по аналогия може да се сравни с велоергометрията и електрокардиограмите при оценяване функциите на сърцето. Тези изследвания дават изненадващо точни данни за състоянието на яйчниците и то до степен, в която информацията може да се използва “за” или “против” започването на IVF – програма.

Следва продължение

С любезното съдействие на Orgаnon България

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
aynur ( преди 12 години )
kakse pravi soda v urinata i za kakvo se pravi plins kajete otgovorete molyavi
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
maiana ( преди 12 години )
0 rate up comment 0 rate down comment
мита ( преди 12 години )
iskam da zabremeneq in vitro no neznam dali v st zagora moje
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
polina ( преди 12 години )
a kade e za predpo4itane da se napravi in vitro i kolko vreme trae
отговор Сигнализирай за неуместен коментар