Снимка: Reuters
Макар че обувките на високи токчета може да са вашата страст, бременността е периодът, в който трябва да забравите за тях. Носете ниски широки токове – не повече от 4-5 см високи и компенсирайте женското си излъчване с други модни аксесоари. (Вижте снимките в галерията ни „Тежки бижута за нежни жени".)
Ето какво още трябва да знаем:
Какво става, когато обуем обувки на висок ток?
Променя се опорната точка на крака – вместо на цяло стъпало, жената се опира само на пръстите. Това понижава устойчивостта и отслабва връзката между стъпалото и глезена. Променя се натоварването на гръбначния стълб: центърът на тежестта се премества напред, опитвайки се да запази равновесие, жената се издърпва назад. Увеличава се напрежението на мускулите на краката, кръста и гръбначния стълб.
Вредите за майката и бебето
1. Хормоналните промени, които протичат в организма на бременната жена, водят до отслабване на сухожилията. Увеличените килограми натоварват допълнително мускулите и вените на краката. В резултат се получава нарушение на кръвообращението, което води до варикозни вени и развитие на плоскостъпие.
2. С всеки месец коремът на бременната жена расте, което измества центъра на тежестта на тялото. Така тя може лесно да се спъне, да падне и да получи травма.
3. Заради изместване на центъра на тежестта на бременната жена, бебето може да заеме неправилно положение в корема, което да стане предписание за цезарово сечение.
4. Силното напрежение в мускулите на краката, повишеното натоварване на гръбначния стълб и съдовете в тазобедрената област може да предизвикат контракции на матката, което води до риск от спонтанен аборт.
5. Отново заради промяна на центъра на тежестта, който е изместен напред, заради високите токчета мускулите и кожата се разтягат и коремът увисва. Резултатът е видим след раждането във формата на увиснала кожа от корема.