Снимка: Reuters
Извънматочната бременност възниква на „грешното място“ най-просто казано. Именно и заради това се нарича така. Това състояние се случва приблизително на една от всеки 100 бременни жени.
Повечето извънматочни бременности се случват в една от маточните тръби или по-точно в нейната по-широка част. При напредване на бременността разрастването на маточната тръба причинява болки, кървене и ако не бъдат взети мерки тръбата може да се спука, причинявайки вътрешен кръвоизлив.
Това е спешно състояние и може да бъде фатално. За съжаление, бременностите извън маточната кухина при всички случаи биват прекъсвани. Няма как плодът да се премести обратно в матката.
Кога има вероятност да се случи извънматочна бременност?
Извънматочна бременност най-често се случва между четвъртата и десетата седмица от бременността. Симптомите започват около две седмици след спирането на цикъла.
Оплодената яйцеклетка обикновено прекарва 4 до 5 дни в пътуване по маточната тръба към матката, където би трябвало да започне да се развива. Най-честата причина пътуването да приключи още в тръбата е стеснение или запушване, което не позволява на яйцеклетката да достигне до местоназначението си. Вместо това тя се имплантира в стената на маточната тръба и започва там развитието си.
Кой е изложен на риск от извънматочна бременност?
Извънматочна бременност може да се случи на абсолютно всяка жена, но има обстоятелства, които правят това малко по-вероятно при някои, отколкото при други. Тези обстоятелства включват следните състояния:
Какви са симптомите на извънматочна бременност?
Може да започнат като симптоми на нормален месечен цикъл със спазми и леко кървене. Но могат да прераснат в силно кървене, силни болки, воднисто течение, едностранна болка в долната част на корема и ако това продължи прекалено дълго, потърсете незабавна лекарска помощ.
Симптомите могат да се влошат и да продължат с изпотяване, прималяване, припадъци, обилно вътрешно кървене.
Ще се отрази ли на плодовитостта ви?
Вероятно да. Ако фалопиевите тръби не са повредени вследствие на извънматочната бременност след това шансовете за повторно зачеване се смаляват, но не е задължително да изчезнат напълно. Зависи от тежестта на състоянието. Съществува риск от около 10-15% за повторна извънматочна бременност.
Колко е добре да се изчака с повторния опит за зачеване?
Добре е да се изчака до пълното възстановяване след интервенцията. Това ще реши лекуващият ви лекар, но обикновено периодът на изчакване е не по-малък от 6 месеца.