Снимка: Thinkstock
Зачеването може да бъде доста трудно понякога, особено след като сте прекарали някаква инфекция или имате някакво друго заболяване.
Подобен е случаят при гонореята. Тя представлява бактериална инфекция, която трудно се диагностицира. Може да отнеме дълго време, докато проблемът бъде установен, а през това време инфекцията пътува навътре в половата система, като нанася още и още вреди. Ако не се третира навреме, тази инфекция може да предизвика безплодие.
Дали ще успеете да забременеете след лечението на гонореята, зависи до голяма степен от самото лечение – колко адекватно е било то и дали е започнало навреме.
Симптоми на гонорея
При жените:
При мъжете:
Гонореята се лекува много успешно с подходящи антибиотици. Лечението може да е продължително, в зависимост от това колко навреме или ненавреме е започнало.
Когато фалопиевите тръби биват засегнати от инфекцията, това може да попречи на оплождането на яйцеклетката, както и преминаването на оплодената вече яйцеклетка към маточните стени, където по принцип трябва да се прикрепи.
Ако сте диагностицирани с гонорея е необходимо да убедите партньора си задължително да се изследва, тъй като това заболяване е силно заразно. В много случаи дори след излекуване заразата се появява повторно поради вторичен пренос от единия партньор на другия.
Около 15% от жените, диагностицирани с гонорея, остават безплодни вследствие на инфекцията. Това е така заради опасността от срастване на съединителната тъкан, което възпрепятства нормалното функциониране на специализираната тъкан (паренхима). При такива случаи може да се опита зачеване със съдействие на специалист по репродуктивно здраве. Ако е необходимо се прибягва до хирургическа намеса.
Така че, зачеването след тази сериозна полово предавана инфекция не е невъзможно! Много важни са навременните контролни прегледи, при които биха могли да се хванат навреме различните инфекции и да бъдат третирани, докато не са дали своите негативни отражения върху здравето.