Как предпочитате да родите?

11.07.2006г. / 17 40ч.
Аз жената
Как предпочитате да родите?

Наближава дългоочакваният, вълнуващ и изпълнен със страх и неизвестност момент, в който малкото човече е на път да вдиша първата си глътка въздух. Всяка бременна неведнъж си е мислила за родилните болки. Кога ще настъпят болезнените контракции, колко време ще продължат и точно какво ще изпитва. Истината е, че след появата на подготвителните контракции жените преживяват развоя на раждането по различен начин, но колкото и индивидуално да протече този процес, всички родилки се чувстват физически напрегнати и усещат дискомфорт. За радост напредването на съвременната медицина даде възможност на жените да избират начините за родоразрешение. Според анкетата на Аз жената почти всяка втора жена предпочита да роди по естествен път, но с помощта на модерната анестезия. От запитаните 400 представителки на нежния пол 45 % искат медикаменти облекчаващи болката. 30 % са тези, които са избрали варианта без упойка, а 25% – раждане по оперативен път.

В последните няколко години епидуралната анестезия е най-често използваната упойка не само по света, но и у нас. Предимството е, че притъпява чувствителността на родовия канал, намалява болките по време на контракциите, напъните и когато бебето излиза и едновременно с това родилката запазва осезанието, което и позволява да вземе активно участие в процеса. За да ви поставят епидурална упойка ще трябва да седнете или легнете на една страна в края на леглото. Ще ви предупредят, че по време на поставянето – около 10 минути не трябва да се движите. Първо ще ви дезинфекцират средата на гърба и ще ви направят обезболяваща инжекция с локален анестетик. След това в областта на поясната област на гръбначния стълб ще ви се направи пункция – убождане с игла на няколко места, докато анестезиологът не намери междупрешленното пространство, в което да постави катетъра. За целта се ползва по-дебела игла, през която минава тънка пластмасова тръбичка – катетър и накрая иглата се изважда. Методът е безболезнен – някои жени споменават, че усещат неприятен натиск или прищракване. Посредством катетъра се влива обезболяващото лекарство, което притъпява чувствителността на нервите, които излизат от гръбначния мозък. Най-добре е упойката да бъде поставена в момент, в който разширението на шийката на матката не е повече от 3, 5 см. До 10-20 минути силната болка отшумява и раждащата усеща напрежение в областта на корема, как той се стяга и отпуска и в определения момент може да напъва. Ако настъпи промяна в нормалния ход на раждането и се стигне до цезарово сечение е необходимо само да се промени концентрацията на упойката.

У нас всяко 4-то бебе се ражда чрез секцио, като разбира се причината за операцията не е страхът от болката. По какъв начин ще излезе бебето на бял свят определя акушер-гинекологът. Предварително може да е планирано секцио, като причините са много. Най-често главата на бебето е по-голяма от отвора на таза, плацентата е разположена ниско, неправилно предлежание, предишни операции и др. Хирургът прави малък разрез на коремната стена над срамната кост и след това на матката напречно в долната и част, от където внимателно се изважда бебето. В повечето случаи се ползва спинална или епидурална анестезия. Жената е в съзнание и не чувства нищо. Самото раждане продължава не повече от 15 минути, но зашиването на разрезите може да продължи повече от половин час.

Независимо какво е желанието ви най-добре е да обсъдите предварително с доктора как ще протекат етапите на подготовката и раждането, като се запознаете с нормалния процес на раждане, обезболяващите медикаментозни средства и оперативното раждане чрез цезарово сечение.

Секцио – не му се плаши

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
petia ( преди 12 години )
imali garancia 4e niama da ostane6 invalid ot tazi upoika 100%da kajem
отговор Сигнализирай за неуместен коментар