Следродилни процеси на възстановяване

27.10.2006г. / 02 02ч.
Аз жената
Следродилни процеси на възстановяване

Щастливото събитие е вече факт – след девет месеца на очакване и надежда станахте майка. Развълнувана сте и чувствата преминават през вас като скоростен влак, а какво се случва във вашия организъм?

Акушер-гинекологът ще ви каже, че след изхвърляне на плацентата в тялото ви протичат процеси на възстановяване (пуерпериум), с които организмът ви се стреми да възвърне състоянието си близко до това преди забременяването.

Разбира се, трябва да мине известен период от време – средно около 6 седмици, в който е нормално да сте уморена, напрегната, трудно да контролирате емоциите си, да изпитвате болка, да усещате силна жажда, глад, да се потите усилено и т.н.

Първите два часа са едни от най-важните за възстановяването на родилката. Ще ви преместят в следродилната зала, където дежурният персонал периодично ще проверява общото ви състояние – ще мерят пулса и кръвното ви налягане, ще следят дали имате кървене, както и различни други субективни фактори. След като изтекат двата часа ще постъпите в родилното отделение. Сега е моментът да си починете от “родилния маратон”. Намалете темпото – успокоете се, съберете разхвърляните си мисли и поспете. Но преди съня е хубаво да изпиете няколко чаши течности. След два-три часа почивка станете от леглото и направете няколко крачки в стаята, отидете до тоалетната и си хапнете нещо леко. Възможно е да ви се завие свят при ставане, затова не забравяйте да доставите на организма си достатъчно количество течности.

До 10 – 12-ия час е необходимо да сте ходили до тоалетната по малка нужда, ако това не се е случило, уведомете дежурната акушерка. През първия ден е хубаво да направите кратка разходка. Възможно е да изпитвате болки от постродилните контракции, които зачестяват по време на кърмене. Това е резултат от действащите възстановителни процеси, които карат матката да се свие и да се прибере в малкия таз.

Нормално е в първите 1-2 дни след раждането температурата ви да се повиши до 37,8-9ºC в резултат на прииждането на кърмата. Ако термометърът е отчел по-висока стойност е признак за инфекция.

При ежедневните визитации ще бъдат следени височината на матката, възстановяването на оперативната рана, качеството и количеството на лохиите, уринирането, състоянието на гърдите, стойностите на температурата и пулса.

Матката в този период силно се свива, като през първия ден маточното дъно е стигнало нивото на пъпа, а с всеки следващ ден спада с по един пръст надолу. Прибира се в малкия таз към 10-ия ден.

След раждането е нормално кръвотечението, което в първите 2-3 дни е кърваво червено, след това – кафяво-червено и накрая белезникаво. Акушерката в първия и втория ден ще ви направи сутрин и вечер тоалет на външните полови органи. Ако нямате сериозни разкъсвания и възстановителния процес протича нормално, можете да си вземете първия душ.

До третия ден е необходимо да сте ходили до тоалетната по голяма нужда, в противен случай, ще ви бъде предписано слабително средство.

След третия ден, ако бебето и вие напредвате във възстановителния процес ще можете да се приберете у дома.

Коментирай
0 rate up comment 1 rate down comment
Ива ( преди 12 години )
Много хора са ми казвали,че 24 часа след раждането не бива да се пият течности,защото корема няма да се прибере.Тук твърдите обратното,кое е вярно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар