Снимка: Max Pixel
Искате да забременеете? Ако сте планирали бременността си отрано е важно да подготвите и организма си. Той трябва да бъде максимално здравословна среда, в която вашето бебе да се развива по най-добрия начин през 9-те месеца.
За целта е препоръчително да започнете да приемате здравословни храни няколко месеца до 1 година преди зачеването.
Кои са най-полезните храни за стимулиране на плодовитостта?
1. Фолиева киселина
Фолиевата киселина или витамин В9 е жизненоважна за развитието на плода още от самото зачеване. Ако имате намерение да забременеете е препоръчително да приемате фолиева киселина предварително между 6 месеца и 1 година преди да започнете опитите.
Фъншуй съвети за зачеване
Можете да наблегнете и на храните, богати на фолиева киселина. Сред тях са зърнените храни, зеленчуците, цитрусовите плодове.
Фолиевата киселина е ключова за намаляване риска от вродени дефекти.
2. Висококачествени протеини
Едно проучване, насочено към двойките с репродуктивни проблеми констатира, че диета, богата на полезни протеини и бедна на въглехидрати подобрява плодовитостта при жените и при мъжете.
Храненето с до 25% повече протеини и с до 40% по-малко въглехидрати (става дума най-вече за захари) допринася за увеличаване шансовете за зачеване, качеството на яйцеклетките и сперматозоидите.
Висококачествените протеини в храната са важни за плодовитостта, защото те съдържат всички необходими аминокиселини.
Най-добрите източници на висококачествени протеини са бялото месо, рибата, бобовите растения.
3. Омега-3 мастни киселини
Омега-3 мастните киселини са важни за развитието на мозъка, сърдечносъдовата и нервната системи на бебето. От голямо значение е те да присъстват в диетата на жената, възнамеряваща да зачене.
5 абсурдни твърдения за зачеването, на които да не вярвате
Омега-3 мастните киселини имат свойството и да подобряват хормоналния статус на тялото, което помага за по-лесното зачеване в следващите месеци.
4. Пълномаслени или нискомаслени млечни продукти
Важно е да се консумират млечни продукти, тъй като те са много добри източници на протеини, калций, желязо и магнезий. Според изследванията, пълномаслените млечни продукти подобряват плодовитостта заради наличието си на полезни протеини в състава.
От друга страна обаче не трябва да се злоупотребява с пълномаслените млечни продукти, защото те повишават нивата на общия холестерол и триглицеридите в тялото на майката.
Достатъчно е да замените някои от порциите си нискомаслени млечни продукти с пълномаслени, за да въведете баланс.
5. Плодове и зеленчуци.
Плодовете и зеленчуците са доставчици на витамини, важни минерали, фибри, необходими за подобряване фертилитета на майката. Плодовете и зеленчуците осигуряват важни антиоксиданти, намаляващи възпаленията в тялото, които пречат на зачеването и здравословното развитие на плода.
Плодовете и зеленчуците трябва да заемат централна роля в менюто всеки ден.