Снимка: istock
Овулацията се счита за най-плодовитият период от менструалния цикъл. Жените, които опитват да забременеят се вълнуват от изчисляването на момента на овулацията.
По правило се смята, че овулацията настъпва между 10 и 14 ден от менструацията. При всички жени обаче този период е различен.
Ако се питате кога е настъпил той, вижте някои ясни знаци, че сте в овулация.
1. Промени в цервикалната слуз.
По време на овулацията тялото произвежда повече естроген. Това предизвиква изменения в цервикалната слуз. Тя става по-жилава, подобна на яйчен белтък. Функцията ѝ е да помогне на сперматозоидите да достигнат по-лесно до яйцеклетката в стремежа да я оплодят.
Какво се случва в тялото, когато сме в овулация?
При различните жени количеството слуз варира. При някои течността е с по-разтеглива консистенция. При други е хлъзгава и мокрееща.
2. Повишено усещане за миризма.
Повечето жени усещат промяна във вагиналната миризма по време на овулация. Тя става по-остра, подобна на белина. В този период е по-вероятно да имате повишена сексуална възбудимост.
3. Болки в гърдите и повишена чувствителност.
Гърдите са изключително нежни и податливи на промени в женското тяло. Те стават чувствителни не само по време на предменструален синдром, но и при овулацията.
4. Болка в малкия таз и корема.
При някои жени се наблюдава дискомфорт като преди менструация. Обикновено тези болки са леки и са локализирани в долната или страничната част на корема и кръста. Предизвикани са от активността на яйчниците в този момент.
5. Зацапване.
Отново заради повишената активност на яйчниците може да се появи зацапване. То се случва и заради повишеното кръвообращение в този период от месеца, имащо за цел да подсили плодовитостта и да подсигури зачеването.
Чести причини за болка по време на овулация
6. Промени в либидото.
При различните жени се наблюдава или спад в либидото, или повишено сексуално желание. Либидото се променя в зависимост от промените в хормоните през този период.
7. Промени в шийката на матката.
По време на овулацията шийката на матката може да стане по-мека, да се отдръпне по-високо и да е по-отворена. Всички тези изменения са с цел осигуряване на благоприятна среда за преминаване на сперматозоидите.