И тази година се проведе Националната кръгла маса за психо-профилактиката на раждането и отглеждането на детето организирана от списание “9 месеца” във Велико Търново.
Повече от 50 специалисти представители на гилдиите на акушер-гинеколозите, акушерките, педиатрите, медицински колежи в страната, Националната здравноосигурителна каса, Министерство на здравеопазването и организатори на училища за бременни обсъдиха възможностите за достъп на максимален брой бъдещи и настоящи родители до психопрофилактика. За натиск върху ангажираните институции от страна на обществеността и неправителствения сектор призоваха участниците в дискусията.
“Българската нация трябва да се пребори за оцеляването си и училищата за родители са реална възможност за промяна на нагласите и повишаването на раждаемостта в България” – заяви г-жа Лидия Шулева.
Директорът на Дирекция “Извънболнична помощ” в Здравната каса д-р Галя Йорданова заяви, че още следващата година може да бъде направена промяна в Наредба № 39 на здравното министерство за профилактичните прегледи на децата и въвеждането на карта за проследяването на нервно-психическото развитие на детето. Промяна в същата наредба може да даде възможност за въвеждането в основния пакет на извънболничната помощ на дейност “Провеждане на предродилна подготовка” в програма “Майчино здравеопазване” на Здравната каса.
В психопрофилактиката на раждането да се включат активно акушер-гинеколозите беше друго предложение на участниците, което срещна съпротива от страна на председателя на Асоциацията на българските акушер-гинеколози д-р Любомир Дамянов. “Ако психо-профилактиката се включи в пакета на здравната каса ще е необходимо да наемаме подизпълнители – решението е в училищата за родители, заяви той”.
Психолозите, акушерките, акушер-гинеколозите, неонатолозите, педиатрите, социалните работници са хората, които трябва да се ангажират основно с подготовката за раждането и майчинството по мнение на участниците във форума. Част от финансирането да бъде поето от страна на Здравната каса и Министерството на здравеопазването, както е в повечето развити европейски страни, а също и да се регламентира дейността на училищата за родители.
Ако се приемат промените в Закона за лечебните заведения и се разреши на акушерките да разкриват собствени кабинети и практики ще им се даде възможност да работят самостоятелно и по посока на психопрофилактиката, каза д-р Ангел Москов – началник Отдел “Образование и квалификация в здравеопазването” в Министерство на здравеопазването. Министерството очаква предложенията за разширяване на психологични дисциплини в учебните планове на акушерките и акушер-гинеколозите.
Да се създаде неправителствена организация, която да се ангажира с обединение на интересите на училищата за родители и да изгради единна програма и финансиране на обучители е предложението на д-р Антония Григорова – главен редактор на списание “9 месеца”.
Форумът приключи с уговорка на участниците за втора среща през септември отново във Велико Търново.