Стартът на програмата беше оповестен на специална пресконференция на 24 март 2008 г. в пресклуб София Прес, в която освен екипът от специалисти на фондацията, участваха и д-р Антония Първанова – зам. председател на комисията по здравеопазване на Народното събрание и главният експерт от политическия кабинет на МТСП – Донка Дончева. Те обещаха да оказват съдействие на новата програма и да работят за осигуряването на парламентарно и министерско лоби за каузата на хората с репродуктивни затруднения.
Това е поредната инициатива, която започва Фондация “Искам бебе”. До този момент неправителствената организация е осигурила средства за извършване на безплатни процедури ин витро за 41 социално слаби жени от различни градове на страната.
Националната програма за социална и психологическа адаптация на семействата с репродуктивни проблеми е изготвена от специалисти по репродуктивна медицина и психология на Фондация “Искам бебе” и е съгласувана с експерти от социални институции по проблемите на осиновяването. Програмата ще се провежда на три нива и ще включва групова психотерапевтична работа с жени, готвещи се за забременяване (в процес на инвитро), забременели след прилагане на репродуктивен метод и трето ниво – работа с родители.
Групите ще бъдат водени от професионалисти в областта на репродуктивната психология, като голяма част от предвидения от спонсора Валентин Янев бюджет ще се изразходва за обучение на кадри, поради факта, че у нас няма достатъчно обучени специалисти – психолози за работа със семейства с дългогодишен стерилитет.
Целта на националната психотерапевтична програма е стабилизирането на емоционалното състояние на жените, повишаването на тяхната самооценка и самочувствие, намаляването на нивата на тревожност и депресия, които съпътстват проблема безплодие. Друга цел е преодоляването на чувството на социална изолация, което изпитват огромната част от хората с репродуктивни проблеми. Според експерти по репродуктивна медицина, когато терапевтичното лечение на репродуктивните проблеми е съчетано с психотерапевтични тренинг програми, успеваемостта на лечението на безплодието се повишава с 20-30%.