За и против продължителното кърмене

За какво да помислите, ако смятате да кърмите повече от година

05.02.2025г. / 06 00ч.
Илияна Николова
Снимка: iStock

Снимка: iStock

Продължителното кърмене е нещо, което много жени избират след раждането. За продължително се смята кърменето, което продължава повече от 1 година. Има редица мнения, поддържащи тези „за“ и „против“ продължителното кърмене, като и за двата избора има положителни и отрицателни страни. Налице са някои плюсове и минуси на продължителното кърмене, които е добре да вземете предвид, ако сте решили да кърмите повече от една година. 

Кои са плюсовете и минусите на продължителното кърмене?

  • Плюсове 

Като норма се счита задължителното кърмене да трае през първите 6 месеца след раждането на бебето. В този период храненето е предимно само на кърма. След шестия месец поетапно се въвеждат други храни в менюто на бебето. След навършване на една годинка кърменето може да продължи, стига майката да желае това и бебето да не проявява нежелание за кърмене. Решението за продължително кърмене след първата година има плюсове и минуси, които е добре да имате предвид, преди да го предприемете. 

Свързани статии

Удобство и увереност 

За някои майки кърменето е неудобство и задължение, което нямат търпение да приключи. Докато за други кърменето е приятен период, който им носи удовлетворение, удобство и увереност. Един от плюсовете на продължителното кърмене, заради който много жени са „за“ е удобството, което то им носи, най-вече защото ако детето е гладно винаги във всеки момент имате с какво да го нахраните. 

По-добро здраве за бебето и майката 

Продължителното кърмене може да има положителен ефект върху здравето на майката и бебето. Продължителното кърмене насища организма на бебето с антитела и хранителни вещества от тялото на майката, което подсилва имунитета му и намалява възпаленията. Според изследванията кърмата съдържа значително повече хранителни вещества след първата година от кърменето. През втората година тя е много богата на протеини, лактоферин, лизозими, имуноглобулин А, калций, цинк, желязо, сложни въглехидрати. 

Продължителното кърмене може да намали риска от рак на гърдата, яйчниците и матката при жените, които избират да кърмят след първата година. Също така се наблюдават по-ниски нива на стрес, по-добър контрол на теглото, по-балансиран хормонален статус. 

Свързани статии

Насърчава връзката между майка и дете 

Продължителното кърмене укрепва връзката между майка и дете и я прави по-силна. Психологическите ефекти за майката и детето са доста, като сред тях са повече спокойствие, отпускане, усещане за задоволство, по-малко стрес в тялото. 

Допринася за стройна фигура 

Ако се притеснявате за фигурата си след раждане, трябва да знаете, че продължителното кърмене може да допринесе за поддържане на теглото и ускоряване топенето на мазнини. Това се дължи на постоянното продължително отделяне на голям резерв хранителни вещества чрез кърмата, което стимулира редукцията на излишни мазнини. 

  • Минуси 

Погрешни причини за продължително кърмене 

Много е важно да се уверите, че избирате да кърмите продължително по правилните причини. Ако забележите, че детето става нездравословно привързано към вас, това е знак, че трябва да преустановите кърменето от психологически съображения. Ако то предпочита да суче по цял ден, проявява пристъпи на нервност, ако не го кърмите и отказва да се включва в нормални ежедневни дейности и игри, това е знак, че е време да го отбиете. 

Свързани статии

Потенциални рискове за здравето на майката 

Докато продължителното кърмене има и положителни ефекти върху здравето на кърмещата майка, то може да има и негативни влияния. Продължителното кърмене е предизвикателство за организма заради постоянната нужда от производство на кърма. Ако кърмите в продължителен период от време това означава по-дълготрайна загуба на хранителни вещества, микроелементи, витамини и минерали. 

Липса на свобода 

За някои жени кърменето е улеснение, защото не мислят за подготовка на шишета с адаптирано мляко или друга бебешка храна в кутии и буркани. За други обаче кърменето може да е потискащо и да блокира нормалното им усещане за свобода. Ако се чувствате по този начин, значи не е необходимо да се насилвате да кърмите продължително, защото това ще повиши нивата на стрес в организма ви и съответно ще насити кърмата със стресови хормони. 

Болка 

Понякога кърменето може да е болезнено. Ако болката е непрекъсната и не отминава, консултирайте се задължително с лекаря си. Болката може да идва и от растящите зъби на бебето през първата годинка. Стискането и захапването на зърната може да причини болка и неприятни усещания за майката. 

Свързани статии
Временно безплодие 

Докато кърмите не можете да забременеете отново. В случай, че искате още едно дете, може би е добре да помислите и за този факт. Временното безплодие се дължи на промяната в хормоналния баланс при кърмене. Докато кърмите, тялото ви временно преустановява овулацията, за да осигури на бебето необходимите условия за отглеждане. Това е еволюционен механизъм, който се отключва по време на бременността и кърменето, и постепенно спира след преустановяване на кърменето. 

Ако обмисляте да кърмите продължително, вземете предвид всички плюсове и минуси и го обсъдете с наблюдаващия лекар за най-точна професионална преценка и съвет. 

Коментирай