Уважаеми читателки, съветите ми са насочени предимно към млади двойки, които живеят самостоятелно и очакват бебе. Надявам се да са полезни!
Добре е още преди бъдещата майка да е постъпила в болница за раждане двамата родители да обсъдят какво е нужно за бъдещото дете. Започваме със задачите на таткото – добре е, ако има възможност да се боядисат стените, да се сменят тапетите на стаята, където ще е бебето – от хигиенна гледна точка е добре.
Следва уточняване мястото на леглото за малкото дете. То трябва да е разположено на закътано и уютно, в близост до майката /самостоятелната детска стая е тема за друг разговор/.
Налагат се размествания съобразно изискванията на бъдещото бебе. Практично е, ако от своето легло майката може да наблюдава пряко детското креватче.
В какво да спи бебето е също важен избор. Кошчето е добро решение, но малцина могат да си позволят и кошче и след 6-8 месеца – креватче. Закупуването на детско дървено легло е наложително – то ще се ползва дълго. Добре е леглото да има поне две степени, за да може докато е малко бебето да е на по-високо, за да може да се взима по-лесно, а после, след като започне да се изправя да се свали. Продават се легла, комплектувани с ракла, която с малко въображение и сръчни ръце може да се превърне в приятен кът за преобличане на бебето. Именно затова е добре раклата да не е висока, за да е удобна. Трябва да се направи малко дюшече, върху което да се преоблича бебето. След като се премери повърхността на раклата, набавят се цветно хасе, дебела вата и лист тънка мушама и се ушива. Възможно е да се украси с ленти, с лек набор. Това дава и стабилност на дюшечето. В единия край на раклата, този към стената, се нареждат бебешките козметики – крем, пудра, олио, кърпички, памук, спирт и т. н. Раклата и леглото следва да се хигиенизират, да се подредят дрешките.
Всички дрешки и пелени следва да са предварително изпрани с бебешки прах за пране, да се изгладят и подредят. Добре е майката да подготви и комплектчето, с което желае да бъде изписано бебето.
До леглото е и мястото на гладачната маса – много важна, ползва се ежедневно. Гладенето дава допълнителна дезинфекция на бебешките дрешки.
Добре е до леглото да има кош или торба за мръсните дрешки, както и малко кошче за боклук – памперси, памук, кърпички, клечки за уши и др. Трябва да се подбере и удобно място за пакета с памперси.
Часовникът в стаята е задължителен. Майката, независимо дали кърми или не, следва да следи колко спи, кога да храни бебчето. При кърмене – трябва да се знае и колко време детето е на гърда. Необходимо е предварително да се набави и помпичка за доизцеждане. Тя е необходима още от първия ден след раждането, в родилното, за да се стимулира лактацията.