Кои са факторите, които влияят на репродуктивното здраве при мъжете и жените и какви превенции се налагат?
Най-общо може да се каже, че един от основните фактори е наличието на стрес в нашето ежедневие. Освен това сме заобиколени от много вредни и токсични вещества, които използваме дори и във вид на храна. Не е и без значение ранният полов живот без използване на подходяща антиконцепция и от там се получават възпалителни гинекологични заболявания и особено увреждащи аборти. Разбира се влияние оказва и увеличената средна възраст на пациентите решили да стават родители.Това до голяма степен определя и превенциите, които се налагат.
Променило ли се е отношението на мъжете спрямо тези проблеми, как реагират сега, когато трябва да си направят спермограма?
В половината от случаите на стерилитет причините се оказват при мъжете. В последните години те все по-често си правят изследвания със спермограма, за да проверят репродуктивните си възможности. Не са малко и случаите, в които те се страхуват сперматозоидите им да не се увредят с времето и желаят да замразят такива в течен азот. Тези сперматозоиди могат да се използват след години без да бъдат увредени.
В каква посока се променят пациентите през годините? По-информирани ли са от преди?
В интерес на истината пациентите наистина са все по-информирани . Основната причина за това е, разбира се, огромната информация, която може да се намери в интернет. Хората вече са по-освободени и спокойно говорят за проблемите си. Много често те посещават два или три ин витро центрове, сравняват получената информация и чак след това решават какво да предприемат. От основно значение е и доверието в лекуващия лекар, защото процедурите често са сложни и скъпи. Прави впечатление и фактът, че все по-често жени след 35-7 годишна възраст, които нямат партньори желаят да забременеят като използват донорски сперматозоиди. Често жени над 40 г. с проблеми във функцията на яйчниците искат да използват донорски яйцеклетки. Според мен тази тенденция ще се засилва и тя има своите демографски и обществено-икономически обяснения.
Достигнали ли сме в България европейското ниво на качествено лечение на стерилитет и предлагане на инвитро методите?
За да работи качествено една лаборатория за ин витро оплождане тя трябва да е технически и кадрово обезпечена. След това са необходими поне 2-3 години работа при достатъчен брой пациенти, за да се очакват оптимални резултати. Смятам, че като цяло сме достигнали едно доста високо ниво в качеството на предлаганите услуги, но както казах и по-рано пациентите трябва да се обръщат към законово уредени и сертифицирани лаборатории.
Какъв е процента на успеваемост при инвитро оплождането и от какво зависи той?
Процентът на успеваемост е важен, но той не е самоцел . Естествено при работа с пациенти с по-висока средна възраст с по-тежки увреждания и процентът ще е по -нисък. Не смятам, че трябва да връщаме пациенти само, защото очаквания процент на успеваемост при тях ще бъде по-малък. Това е особено важно в светлината на очакваното заплащане на ин витро процедурите от държавата.
Идват ли в „Св.Лазар” чуждестранни пациенти и защо мислите, че предпочитат да извършат тези процедури тук, а не в родината си?
Откакто работи инвитро лабораторията на болница „Св. Лазар”, вече 5 години, работим преимуществено с български пациенти. Много често обаче пациентите са от смесени бракове или чужди граждани работещи в България. Смятам, че са избрали нашата болница, защото можем да им подсигурим качествена работа, професионализъм и най-вече човешко отношение.
Знаем, че Вие сте един от специалистите, участвали в първата инвитро процедура, извършена в България. Разкажете малко повече за това. Поддържате ли контакти с първото наше инвитро бебе, а с други пациенти?
Занимавам се с репродоктивна медицина повече от 20 години и смятам, че работещите колеги в тази област са научили нещо и от мен. Тази работа стана вече рутинна. Това е и добре и не толкова добре. Добре е, защото все повече са професионалистите, тези които знаят и могат. От друга старана не е много добре, защото до голяма степен изчезна романтиката и очарованието на първите, макар и често неуспешни опити. Аз си спомням много добре, а и често се виждам с първите забременели жени, с техните пораснали деца, но много по-рядко или никак с последните такива.
Мислите ли, че у нас все още се реагира странно на това да създадеш бебе в епруветка?
Не не мисля, защото според мен няма нищо по-свято от това да искаш да имаш свое дете. Хората с репродуктивни проблеми нямат много възможности, за да се сдобият със своя рожба, за това не трябва да приемаме т.н „бебета в епроветка” като нещо странно и
чуждо от нашата същност.
Кое е първото нещо, което казвате на пациентите си, когато видите, че се налага инвитро?
Дълбоко убеден, че когато се наложи да се съобщи на една двойка, че нямат друг шанс освен ин витро оплождане, това не е присъда, а съвсем реална възможност съвсем скоро да имат дете.
.