Най-доброто от Борис Христов

21.03.2005г. / 13 46ч.
Аз жената
Най-доброто от Борис Христов

За първи път в България излиза колекция с най-доброто от оперния репертоар на великия български бас Борис Христов, озаглавена “The Very Best Of Boris Christoff”. Колекцията се издава на двоен компактдиск и съдържа някои от най-популярните изпълнения на легендарния певец, записани в периода 1950 – 69 година.

“The Very Best Of Boris Christoff” представя арии и откъси от най-емблематичните роли в кариерата на Борис Христов – “Борис Годунов”, “Княз Игор”, “Евгени Онегин”, “Дон Карлос”, “Симоне Боканегра”, “Фиделио”, “Тристан и Изолда”, “Залезът на боговете” и “Парсифал”.

Селекцията в първия компактдиск започва с откъси от операта “Борис Годунов”. Компактдискът продължава с две от най-известните арии от “Княз Игор. Следват други две песни от Бородин “У людей-то в дому” и “Для берегов отчизны дальней”, арии от две великолепни опери от Римски-Корсаков, “Арията на Гремин” от операта “Евгени Онегин”. Компактдискът завършва с две обичани руски песни: “Вниз по матушке, по Волге” и “Песня о блохе”, музика от Мусоргски по “Фауст” от Гьоте.

Вторият диск ни пренася в света на френската и италианска опера и започва с три откъса от “Фауст” на Гуно (отново по стихове на Гьоте). След това идва ред на сцената от операта на Глук, “Ифигения в Таврида”, две изпълнения от опери на Верди. Следва фрагмент от “Мефистофел” на Ариго Бойто. Музикалната селекция в компактдиска ни връща отново към руския репертоар с две популярни мелодии от Чайковски и хоровата песен “Вдоль по Питерской”. Албумът завършва с избрани песни на Мусоргски.

Великият български бас Борис Христов е роден на 18-ти май 1914 година в Пловдив. Завършил право, той е забелязан от цар Борис ІІІ, докато пее в прочутия хор “Гусла” и получава стипендия да учи оперно пеене при Рикардо Страчари в Рим. След това заминава за Залцбург, където продължава образованието си по вокално майсторство при Мурати, а през 1946 година прави професионалния си дебют на сцената на “Reggio di Calabria”, в ролята на Колин от “Бохеми”. През 1947 година Борис Христов изпълнява партията на Пимен от операта “Борис Годунов”, едновременно в Рим и в Миланската скала. Една година по-късно – през 1948 – за първи път изпълнява ролята на Борис на сцената на “Cagliari”.

През 1949 година дебютира в “Ковънт Гардън” като Борис Годунов, роля, която той ще изпълнява неизменно на тази сцена в периода 1958 – 1974 година. През 1950 година Борис Христов е поканен от ръководството на “Метрополитен Опера” за ролята на Филип ІІ от “Дон Карлос”, но властите в САЩ му отказват входна виза, заради действащия тогава “Закон за вътрешната безопасност на МакКаран”; шест години по-късно, през 1956 г., той все пак успява да дебютира на американска земя в ролята на Борис, но в операта на Сан Франциско. През периода 1957 – 1963 година, Борис Христов пее многократно на сцената на Чикагската опера и въпреки, че забележителната му кариера е свързана с всички значителни оперни театри по света, той така и не успява да излезе на сцената на “Метрополитен”.

В световноизвестния Британски музей, в специална зала е уредена експозиция на сценичните костюми на Борис Христов, Мария Калас и Лорънс Оливие. През 1986 година в Рим е открита “Българска Академия за изкуство и култура – Борис Христов”. Великият българин дарява дома си на българската държава, за да се грижи за развитието на млади оперни певци. Борис Христов дарява и родния си дом в България, намиращ се на столичната улица “Самуил” 43, който по-късно става “Музикален център – Борис Христов” за подготовка на млади дарования.

Последният концерт, който изнася Борис Христов е на 22 юни 1986 година в Българската академия в Рим. Борис Христов си отива от този свят на 28 юни 1993 година в Рим. Тленните му останки са докарани в София, където в храм-паметника “Александър Невски” се извършва тържествено опело.

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
Виктор ( преди 12 години )
Всички българи трябва да се гордеем с такава личност като Борис Христов, за това че такъв велик оперен бас е родила майка България.Паралел между Борис Христов и Шаляпин според мен не може и не бива да се прави, всеки от тях взет поотделно е велик за своето време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Мара ( преди 12 години )
Какъв коментар да направи чавек за Борис Христов!-няма нещо по-трудно от това,каквото и да пишеш е недостатъчно!Може би би могло да се направи паралел м/у него и Шаляпин...Шаляпин познавал ли е така добре българската душа,както Борис Христов руската? Борис Христов е титан и неповторим славянин!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Надежда ( преди 12 години )
Удовлетворена съм, че най-после в България ще може да се слуша гласът на Борис Христов - бас номер едно в света на ХХ век. Защото той беше и все още е над всички класации, които и приживе започваха след него. Не знам колко хора са чували за него или са слушали изпълненията му, но дано е дошло времето да се запознаят с изключителната му личност и изпълнителско изкуство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар