Детските книги – идеален подарък, често желан при по-малките, а при по-големите деца по-скоро гледан със скептицизъм. Кой избира книгите, които децата ни четат? Дали това са учителите, ние, като родители или библиотекарите – първи приятели на книгите и децата?
Кратка анкета сред читатели на сайта ни показва ситуацията – при по-малките родителите са по-активни, при по-големите нещата се развиват малко по-различно. Библиотеките сякаш са позабравени, основно съществуват училищните. Книги се купуват относително често. Ето и цялата анкета:
Кой избира книгите, които децата ви четат?
Майката на Димана, 8 години:
„Книгите, които чете моето дете са част от моите чудесни детски спомени: Приключенията на Лукчо, Небивалици, Приказки по телефона...
Други са подбрани тематично от учителката в училище и са от задължителния списък за изучаваните книги в първи и втори клас.
Разбира се, тя самата също проявява любопитство и си избира четива. Например Коледна приказка на Дикенс.“
Майката на Надя, 13 години:
„Дъщеря ми е на 13. Препоръчвам й някои заглавия, които считам, че са уместни за възрастта й, но тийнейджърите си имат свои канали за информация, освен това всяко дете има свой вкус и предпочитания. Така че по-често изборът е неин. Сега я интересуват романи за връзката между мъжа и жената, за отношенията родители-деца, за израстването и порастването.“
Майката на Борис, 9 г.:
„Разглеждайки книгите с моето дете ги подбираме заедно, но това, което аз преценя, като негова майка, го купуваме.“
Бащата на Боян, 12 г. и Али, 8 г.:
„Избират си ги те самите. Получават списък с препоръчителна литература за лятото от училище. Ние също препоръчваме книги от нашето детство.“
Майката на Кати, 2 г.:
„Аз и таткото.“
Майката на Сашко, 9 г.:
„Аз избирам книгите, които предлагам/ купувам за четене, но дали ще ги прочете целите или след 10-тата ще каже тази не ми харесва, решава детето.“
Майката на Лора, 15 г.:
„Вече сама си купува книгите, които чете.“
Прочетете още: