За сватбата често казват, че всичко зависи от кума – дали ще е весело или скучно. Кумът е главно действащо лице, наред с булката и младоженеца. Така се получи, че през това лято бях на 2 сватби, след месец съм на още 2, а на една от тях аз ще бъда кумата.
Каква е традицията?
Бъдещите младоженци подготвят питка, печено пиле, торта, вино или ракия и отиват на гости у своите приятели, за да ги поканят за кумове. Едно време родителите на младоженеца са ходили да канят, но вече всичко е в ръцете на младите. Кумът не бива лесно да се съгласява и за това 3 пъти отказва като в крайна сметка приема да е кум. Кумът води хорото на сватбата като държи бъклица, държи реч, участва активно в църковния ритуал и в бръсненето на младоженеца. Най-важното задължение на кумата е да забули невестата преди младоженецът да е влязъл в дома й да я вземе.
Какво се прави в днешно време?
Когато бъдещите младоженци канят своите кумове се обсъждат планове за сватбата. Булката и кумата се уговарят кой с какво ще се заеме по подготовката – цветя, украса, резервиране на ресторант и т. н. Кумата трябва да купи булчинския букет, а след брачния ритуал заедно с кума да хвърля късмети – малки торбички с жито и бонбони. Младоженците и кумовете трябва да си разменят подаръци като е добре предварително да се уговорят какво искат, за да няма изненади. Кумата може да организира моминско парти за бъдещата младоженка с нейните най-близки приятелки.
Прочетете още: