Все повече се лансира идеята, че българчетата учат по-малко от своите европейски събратя. И поради тази причина били и по-глупави.
Лично аз не мога да се съглася с това, че учат по-малко или по-точно казано, че престояват по-малко в училище и различни видове занимални. Ако българските училища имат проблеми с успеваемостта на учениците, то не е защото учебните им програми са леки, а поради много други причини, с които повечето родители и учители са съвсем наясно.
Но ако сложим на кантар учебните и почивните дни, то смятам, че за този пакет от знания, които получават им е нужно дори по-малко учебно време.
Българските деца страдат от липса на креативно обучение, от липса на екскурзии с учебна цел в исторически местности, музеи, научни центрове и лаборатории, от съвременен подход и начин на преподаване.
Страдат от липса на достатъчно време за спорт и двигателна дейност.
Страдат от липса на културни развлечения и по-точно занимания, които да изграждат усет и вкус към музиката, литературата, изобразителното изкуство, техниката и т. н.
Разбира се децата не приемат тези липси като страдание, те го компенсират с повече разходки по Мол-овете, повече компютърни игри и повече техни си занимания, но тези липси започват да се усещат и правят впечатление на онези, които могат да усетят разликата.
Много от родителите се опитват да компенсират тези липси с извънкласни занимания през учебната година, които допълнително натоварват децата, най-малко с това, че трябва да отделят време и да пътуват до там.
А времето през лятната ваканция е време да утвърдят наученото или да наваксат ненаученото по английски или друг език. Децата посещават летни курсове или лагери и отново се занимават с учене.
Предприемчивите организират и курсове за деца по различни видове спорт, планинско ориентиране, скаутски лагери, творчески лагери.
И всички тези летни занимания имат една цел – да компенсират.
Родителите, които смятат, че децата им имат нужда от повече движение избират спортни лагери, други които смятат, че децата им имат някакви дарби, които да развиват ги пращат на пленери по рисуване, творческо писане, актьорско майсторство и т. н. и за съжаление всичко това струва пари.
Не знам какво смятат повечето родители кое е по-добре за децата им – да имат по-дълга учебна година в безсмислено търкане на чинове или да имат по-дълга ваканция, която да използват за нещо смислено и да компенсират липсите на учебната програма?
Снимка: Reuters
Прочетете още: