На 12 юни 2012 г. Европейският алианс за детска безопасност на EuroSafe представи Преглед на детската безопасност за повече от 31 европейски страни в Европейския парламент в Страсбург с подкрепата на члена на Европейския парламент Малкълм Харбър – председател на Комитета по вътрешен пазар и защита на потребителите и Джон Дали – Европейски комисар по въпросите на здравеопазването и защитата на потребителите.
Докладът беше представен едновременно във всички страни-участници. България се включи в инициативата и представи прегледа на изследването за страната и Европа в Общностен център по превенция. Събитието бе открито от кмета на район „Красна поляна“ – г-н Иван Чакъров, и от г-н Рейхан Хюсеин – координатор на Центъра.
По време на дискусията на тема „Детската безопасност в България и Европа – състояние и перспективи“ бяха обсъдени конкретни инициативи и добри практики в областта на детската безопасност и възможностите за подобряване на сигурността на децата в Република България. В срещата взеха участие представители на УНИЦЕФ, ДАЗД, Национална мрежа за децата“, Главна дирекция „Охранителна полиция“, СДВР, местни власти и неправителствени организации.
В България, Хърватия, Словакия и Румъния прегледът на състоянието на детската безопасност се осъществява за първи път.
Изследването включва още Австрия, Белгия, Чешка република, Дания, Англия, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Ирландия, Израел, Италия, Испания, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Словения, Швеция и други.
Прегледът, осъществен под формата на оценъчни карти и профилите за 2012 г. описват:
1) колко добре се справя страната с детската безопасност;
2) пропуските в действията срещу непреднамерено нараняване, на които трябва да бъде обърнато внимание;
3) кои добри практики трябва да бъдат приложени, за да се предотвратят наранявания и да се спасят повече детски животи.
Данни за детската безопасност в България:
В прегледа е поставен акцент върху наличието и обхвата на мерките за безопасност за деца и юноши чрез изследване и оценяване на разработването и прилагането на политики на национално равнище, основани на факти и насочени към предотвратяване на непреднамерените наранявания. Обобщеният отчетен доклад за повече от тридесет страни осигурява многонационален преглед, улеснява планирането на европейско равнище и е насочен към подкрепа на усилията и на национално ниво. Докладът включва и нов раздел: „Неравенства и детска безопасност“. Отчетните карти са част от дейностите за наблюдение и оценка на нараняванията при децата и свързаните с тях действия като част от финансирания от ЕС Проект „ТАКТИКА“ (TACTICS).
През 2011 г. прегледът на детската безопасност бе удостоени с Европейска награда за здраве на Европейския здравен форум „Гащайн“.
Дванадесетте тематични области в рамките на отчетните карти включват девет области на безопасност, свързани с деца и юноши:
– Пътна безопасност;
– Безопасност на скутери и мотопеди;
– Пешеходна безопасност;
– Колоездачна безопасност;
– Водна безопасност/предотвратяване на удавяне;
– Предотвратяване на падане;
– Предотвратяване на изгаряне;
– Предотвратяване на отравяне;
– Предотвратяване на задавяне/задушаване.
Към тях са добавени и преглед на стратегии за подкрепа на усилията, полагани за детска безопасност в три области:
– Лидерство;
– Инфраструктура и
– Капацитет.
Снимка: Reuters
Прочетете още: