Финансови съвети за дълготраен брак
Ниската финансова култура води до неправилни парични практики, които могат да причинят сътресения и кризи и в най-здравото семейство. Младоженците трябва да се научават заедно да планират и обсъждат паричните въпроси и да приемат още в началото на съвместния си живот финансови правила. Ето няколко правила:
1. Разговаряйте – мъжът и жената трябва да обсъждат големите покупки, взимането на кредит или смяната на работата.
2. Не давайте пари на заем на приятели или роднини, без да сте го обсъдили с партньора си.
3. Обсъждайте дали да комбинирате финансите си – банковите сметки, кредитите или ипотеките. Това има предимства и недостатъци.
4. Определете приоритетите си. Дискутирайте къде искате да живеете, стъпките на кариерата ви и паричното ви състояние през следващите 10 години. Така ще избегнете бъдещи изненади.
5. Плащайте дълговете си – от кредитни карти, студентски или брачни заеми. Това ще ви спести пари в дългосрочен план.
6. Семеен бюджет – двойката трябва да си изработи месечен бюджет като започне от плащането на сметките – ипотека, наем, сметка за ток, вода, парно и вход, автомобил. Следва определянето на сума за храна и фризьор. Ако на края на месеца получите остатък от планирания бюджет, прибавете го към спестяванията.
7. Пари за забавление – много важно перо. Тук влизат билети за кино и концерт, купуването на книги, вечеря в ресторант, екскурзия и пътешествия.
8. Бъдете пестеливи. Всяко семейство трябва да се стреми да има спестявания, с които да може да живее поне 6 месеца. Друга точка за спестяванията трябва да бъдат пари за спешни случаи. Третата група спестявания трябва да бъдат за бъдещето на семейството.
Финансовият стрес нанася най-големи щети във всяка връзка, повече от всякакви други трудности.
Семейният живот не може да върви непрекъснато гладко, той не е вечен меден месец, но спазването на горните съвети ще ви гарантира в по-голяма степен дълготрайни и щастливи семейни години.
Снимка: Reuters
Прочетете още: