Българските деца се хранят най-зле в Европейския съюз

Как се хранят и обличат българчетата в сравнение с децата в ЕС

27.02.2013г. / 13 37ч.
Аз жената
Снимка: Sxc.hu

Снимка: Sxc.hu

Децата в България на възраст от 1 до 15 години се хранят най-зле сред европейските си връстници, сочат последни данни от анализ на Евростат за риска от бедност или социално изключване в ЕС-27, цитирани от БТА. Според данни на българската статистика децата на възраст 1-15 г. у нас са около 1 милион.

По данните на Евростат 34,5 на сто от българските деца нямат възможност да консумират поне веднъж дневно пресни плодове и зеленчуци. Ситуацията е сходна в Румъния, където 23,8 на сто от децата нямат всекидневен достъп до пресни плодове и зеленчуци. В Унгария те са 17,2 на сто, а в Латвия – 15,4 на сто.

По този показател на другия полюс са: Швейцария (0,2 на сто), Люксембург (0,5 на сто) Исландия и Дания (0,6 на сто), Норвегия и Кипър (0,7 на сто). В тези страни едва под един процент от децата нямат възможност да консумират пресни плодове и зеленчуци.

Свързани статии
В България и Румъния всяко трето дете (или около 30 на сто) не може да се храни веднъж дневно с месо, пиле или риба, защото семействата не могат да си го позволят. По този показател далеч зад нас са страни като Словакия и Унгария, където едва 13 на сто от децата нямат всекидневен достъп до месни храни.

Във Финландия, Дания, Исландия, Люксембург и Кипър пък почти няма семейства, които не могат да предложат на трапезата на децата си храна с месо, пиле, риба или вегетарианския им вариант с протеини. В тези страни процентите варират от нула за Финландия, до 0,7 на сто в Кипър.

Що се отнася до дрехи и обувки – в България има най-голям дял в лишаването на децата от тях – 35 на сто от българчетата не могат да си позволят нови дрехи, а 44 на сто – нови обувки, заради бедността на семействата. Ситуацията е сходна в Румъния (25,2 на сто), Латвия (24,5 на сто), Унгария (21,8 на сто), както и в Португалия и Словакия – по 13 на сто.

Най-задоволени с нови дрехи са децата в Люксембург, Исландия, Норвегия и Кипър, където едва 0,6 на сто не могат да разполагат с нови дрехи и обувки.

Негативни данни за лошото хранене на българските деца и ученици са публикувани и в изследване на Националния център по обществено здраве. Според данните по-рядко от един път в месеца консумират риба 18 на сто от учениците, а пресни плодове и зеленчуци – около 5-6 на сто от българските деца. В замяна на това пък всяко пето българско дете консумира повече от веднъж на ден сладкарски изделия (торти, сладкиши, баклави), а всяко трето дете всеки ден яде тестени изделия (пици, мекици, банички). Повече от един път на ден около 20 на сто българските ученици приемат безалкохолни напитки, съдържащи захар, а 7 на сто от изследваните деца консумират енергийни напитки.

По тази причина близо 30 на сто от българските деца страдат от наднормено тегло, от които с диагноза затлъстяване са 12,7 на сто от българчетата, констатират експертите.

Неблагоприятните тенденции и характеристики в храненето на българските деца и ученици са предпоставки за появата в по-късен етап на риск от хронични неинфекциозни болести, сърдечносъдови заболявания, рак, диабет тип 2, остеопороза и други, сочи изследването на експертите от Националния център по обществено здраве.

Още всякакви новини може да четете на Dnes.bg.

Коментирай