Снимка: Thinkstock
Малтретирането във връзката е двустранен психологически и физически проблем, който в някои случаи може да стигне до крайности. За съжаление, обща черта на жертвите е чувството за вина. Те смятат, че заслужават това отношение от партньорите си. Докато насилниците, наричани от психолозите манипулатори, създават с поведението си тази объркваща среда.
Например, за манипулатора физическият контрол би означавал „защита“, а бурната реакция да бъде обозначена като отговор на това „да бъдеш наранен“. Насилниците наричат жестокостта „закачливост“.
Ако тези симптоми са налице, има опасност да сте попаднали в омагьосания кръг на домашното насилие. Докато се усетите, нещата могат да загрубеят твърде много. Кои са знаците и ситуациите, които да ви подскажат, че връзката ви е белязана от насилието?
Прибързани действия
Този показател съвсем спокойно може да важи за всички бурно възникнали връзки. Затова е добре да се обмислят и другите признаци, но е нужна наблюдателност.
Някои двойки подразбират от самото начало дали са родени един за друг. Насилникът се познава по това, че той често е свръхлюбезен, прекалено романтичен, склонен е да обсипва дамата с много комплименти, особено в началото на връзката.
Ако се усъмните в тези симптоми, знайте, че този подход е налице, само и единствено за да придобие надмощие над личността ви по-бързо. Ако чувствате натиск за бързо встъпване в брак или някаква по-сериозна крачка във взаимоотношенията ви, нека това да е „червена лампичка“ за вас!
Промени в настроението
Резки промени в настроението могат да се случат на всеки. Но ако партньорът ви ви изненадва с неочаквани изблици на гняв, а след това се появи разплакан с букет в ръце, извинявайки се за поведението си – това определено е сигурен знак, че има склонност това поведение да прерасне в насилническо.
Ако се изпусне и ви обиди с груба дума или обръщайки се рязко ви удари „без да иска“, а след това започне да се кълне, че е било шега – задължително обърнете внимание на тези сигнали.
Обвинения
Жертвите на насилие често възприемат идеята, че те са виновни за поведението на партньора си и че са го предизвикали. Обвиненията често са отправяни от самите насилници, които нагнетяват усещането у жертвата, че заслужава всичко, което й се случва.
Насилниците винаги роптаят, че половинката им не иска да се промени и докато това не стане, отношенията им няма да са такива, каквито трябва.
Изолация
Ако сте откъснати от приятелите и семейството си заради човека, с когото имате връзка, това е още един сигурен знак, че търпите насилствено отношение към личността ви. Бъдете наясно, че насилниците често твърдят, че най-близките ви хора всъщност искат да се набъркат в живота ви и да провалят връзката ви.
Страх
Страхът идва под много различни форми и степени. Ужас от това да раздразните партньора-насилник, страх от това да не бъдете отново обиждани и атакувани, уплах от физическа саморазправа.
В някои тежки случаи, в които „жертвата“ е с прекалено лабилна психика, се появява страх от прекратяване на връзката, защото в един момент тази своеобразна ролева игра се превръща в търсен начин на съществуване.
Дори да не сте били малтретирани физически, страхът може да повлияе сериозно доверието и дори може да застраши здравето ви.