Св.Петър и св.Павел

29.06.2006г. / 11 47ч.
Аз жената
Св.Петър и св.Павел

Първовърховни първопрестолници и вселенски учители св. Петър и св. Павел са преживели много страдания и гонения, разпространявайки словото Божие и спазвайки основните правила на християнската вяра и живот. Вярва се, че Павел е бил беден и неук рибар и еврейското му име било Симон. Един ден Исус го повикал и му казал да го следва - “да лови хора вместо риби”. От този ден бедният рибар вървял неотлъчно по стъпките на своя учител. Исус знаейки, че с него ще изгради здрав храм на Бога, го нарекъл Петър - което означала камък. Следвайки основните напътствия на учителя си, след Възкръсването на Исус Петър продължил да проповядва правата вяра. Помагайки на хората, се прочул в Палестина, Мала Азия и Гърция със своите чудеса и изцерения. Умира на 29 юни 67 г. в Рим, след като бил осъден на разпъване. По негово желание бил разпнат с главата надолу: “Не съм достоен да умра като Спасителя”. В същия ден посекли с меч св.Павел.

За разлика от бедния рибар Павел, което първородно име било Савел (от латински паулус - малък), бил богат фарисей, който яростно участвал в гоненията срещу християнските вярващи. До деня, в който пътувайки през пустинята за Дамаск му се явил Исус. Тогава Павел получава просветление и се покръства и от тук насетне пропътувал земята проповядвайки християнската вяра и учение. Според преданието след неговото посичане от отрязаната глава продължавали да излизат хвалебствени слова отправени към Бога. А там, където тя паднала, избликнали три извора, които се намирали на мястото на днешния манастир "Три фонтана".

На Петровден, който се чества на 29 юни, жените носят в църквата ябълка и кулак, свещеникът ги освещава и после се раздават на роднини и съседи. Вярва се, че така умрелите ще имат какво да ядат. Приготвят се млечник и бял мъж -  сирене, което се пържи в тиган. Работи се до обяд, а рано сутрин се хвърлят дребни камъчета по нивите, бостаните и лозето, за да е плодовита годината. Хубаво е жените да не захващат домашна работа, а мъжете да не впрягат волове. Старите хора казват: “ако на Петровден е горещо, по коледните пости ще е голям студ”. Ако духа вятър, на Коледа ще вали сняг.

На Павловден (30 юни) не се работи през целия ден, в противен случай човек може да го удари гръм или да му се запалят снопите. Не се пали огън, за да не вали град, придружен от мълнии. Ако жена работи на този ден се вярва, че ще я полази паяк и трудно ще оздравее.

Коментирай