Как да се преборим с цените на памперсите?

06.11.2006г. / 15 34ч.
Вергиния Генова
Как да се преборим с цените на памперсите?

Всеки, който е отглеждал бебе знае, че памперсите поглъщат голяма част от финансите. А когато те са ограничени, определено се превръща в проблем. Опитваш се да ограничиш памперсите до минимум, да използваш пелени, да приучиш бебето от пеленаче да пишка в гърне и други подобни хитринки. Но на първо място трябва да мислим за здравето на бебето. Чувала съм за хора, които са държали бебето по цял ден с един и същи памперс и това се е повтаряло в продължение на месеци, вследствие на което е довело до сериозни здравословни проблеми за детето. Така че, имайте предвид, това не е начин да икономисате.

След като и аз се сблъсках с този проблем, проучих и установих, че на борсите за памперси, също в специализирано магазинче на Женски пазар /например/, вероятно и на доста други места продават второ и трето качество памперси. Те не са по-нехигиенични от другите. Разликата е, че не са пресовани и обикновено ги изхвърлят от качествената продукция поради някакъв дефект – примерно лепенката не лепи. Поставянето на такъв памперс на едно енергично бебе е истинско изпитание за сръчността на майката. Трябва да си приготвите лепенки тиксо, след което много бързо да поставите и залепите памперса, като внимавате хем да не е хлабаво поставен, хем да не залепите нежната кожа на детето с тиксото. Може да измислите и други изобретения, но това определено работи.

Също така имайте предвид, че не трябва от прекалено рано да приучваме бебето да пишка на гърне, трябва да изчакаме поне до момента, когато детето може стабилно да седи. Но факт е, че децата могат да се приучат от доста ранна възраст да не използват памперси и да казват когато има “пиш”. Хората, които са по-добре материално, оставят децата от само себе си с времето да се приучат, така че съм забелязала, че използват памперси дори до 2-3 годишна възраст. Но смятам, че 1 годинка е нормална възраст, при която детето – наистина, с повече усилие от страна на родителя – и повече пране в началото, може да бъде научено да сигнализира за своите физиологически нужди.

Като хитринка може да поставяте на гърне детето веднага след хранене и да го занимавате известно време в това положение.

Предполагам, че вие може би имате и по-добри начини за справяне със ситуацията, но се надявам тези съвети да са били полезни на някого. Желая бебетата ви да бъдат сухи и здрави.

Коментар на Петя Дабева: Подкрепям мнението, че детето може да се приучи рано да ходи на гърне. Разбира се, всичко е строго индивидуално, но за да се постигне успех, наистина трябва повече старание и търпение от страна на майката. Моята дъщеря е без памперс (през деня само) от 1г. и 3м. възраст и с всеки изминат ден се справя все по-добре и по-добре (започнах да я слагам на гърне от 7м и половина). Сега е на 1г. и 7м. и много рядко се напишва. Вече един пакет памперси (78бр.) ни стига за 2 месеца, понякога и малко по-дълго, ако през следообедния сън не го е намокрила. Но от моя страна това костваше много: следене на часовника и слагане на гърне през един час; винаги нагласен комплект резервни дрехи в раничката, когато ходим на разходка; понякога даже носех гърнето в колата, зашото не искаше да пиша навън. Но това не се оказа дълъг период - след 2-3месеца дъщеря ми се научи да стиска, да си казва, а от скоро вече не се противи да ходи навън до тоалетна. Не съжелявам, че започнах да пр иучвам детето си на гърне толкова рано - не съм я насилвала, стана си естествено, но с много търпение, обясняване и старание. Всъщност това мисля е принцип, който трябва да се спазва въобще при отглеждането и възпитанието на децата.


Още по темата:

Коментирай