Петя Узунова: Емоционалната връзка между детето и майката е изключително важна

Петя е социален работник към фондация „За Нашите Деца“ и разказва за работата си пред Az-jenata.bg

06.08.2015г. / 17 16ч.
Мария Дуковска
Снимка: istock

Снимка: istock

Петя Узунова е специалист „Ранна детска интервенция“ в Центъра за обществена подкрепа „Св. София“ към фондация „За Нашите Деца“. В него социални работници помагат на деца с увреждания и учат родителите им как да полагат грижи за малчуганите в първите месеци от живота им.

Ето какво ни сподели Петя за своята работа.

Здравей! Разкажи ни за твоята работа.

П.У.: Казвам се Петя Узунова и съм специалист „Ранна детска интервенция“ в Центъра за обществена подкрепа „Св. София“ към фондация „За Нашите Деца“. Програмата предоставя иновативни услуги за деца в ранна детска възраст и техните семейства. Приоритетно работя с деца с увреждане или диагноза, които възпрепятстват развитието им и могат да задълбочат проблемите с времето.

Посещавам семействата в домовете им, като се запознавам в детайли със силните страни на детето и с проблемите. Проучвам нуждите на конкретното семейство и се фокусирам върху ресурсите и възможностите на родителите и цялата общност. Уча ги как да полагат грижи за детето си така, че то да напредва и да се развива пълноценно.


 
Знаем, че децата се развиват най-бързо в първите 3 години. Кои са най-важните грижи, които трябва да полагаме за тях в този период?

П.У.: В грижата за децата през първите 3 години от техния живот е от първостепенна важност изграждането на сигурна емоционална връзка със значим възрастен. В най-добрия случай това може да бъде майката, към която детето има усещания още по време на бременността. След раждането е изключително важно „общуването“ с майчината фигура – кърменето, докосването, масажите, нежния глас на майката. Друга важна част от грижата в този период е подготовката на средата, в която ще се отглежда детето и съобразяването й с неговото актуално състояние и диагноза. Ако има нужда от определена, по-специална грижа, родителите трябва да бъдат информирани своевременно и да се наблюдават известен период от време как се справят с приспособяването на средата към нуждите на детето си. Важна е и навременната подкрепа от нужните специалисти, които да консултират родителите възможно най-рано след раждането на детето –педиатър, детски невролог, детски офталмолог, рехабилитатор, хранителен терапевт, консултант по кърмене, специалист „Ранна интервенция“ и др.
 
В Центъра за обществена подкрепа „Св. София“ помагате и на деца с увреждания и забавяне в развитието. Какви грижи полагате за тях?

П.У.: Към всеки случай на дете, включено в програма „Ранна детска интервенция“, се подхожда индивидуално и деликатно.  Дори деца с една и съща диагноза могат да има различно проявление на заболяването и да са на различен етап от своето развитие и усвоени умения. Най-общо казано, подкрепата е свързана с изготвянето на предварителна цялостна оценка на тяхното развитие. Така се определят актуалните умения на детето и кои са сферите на развитие, върху които трябва да се фокусира семейството. Изготвя се индивидуална програма, която включва конкретни цели и задачи за грижа към детето. След изтичането на срока на плана се прави нова оценка, която показва напредъка на детето и как то е успяло да постигне нужните цели за своето адекватно развитие.
 
Какъв съвет би дала на родителите на тези деца?

П.У.: Да си родител на дете с увреждане в България е роля, изпълнена с много предизвикателства и трудни моменти във всяко отношение. Повечето от тях са много силни и достойни за възхищение хора. Но често се нуждаят от малко окуражаване, от позитивно тълкуване на техните проблеми и от ориентир докъде са стигнали и какво може да им предстои по отношение развитието на тяхното дете. На тези родители бих казала, че детето не е само диагноза – то има потенциал и възможности, които често не се забелязват на фона на постоянните трудности. Важно е да не очакват много от детето си - все пак то е само дете, а да се радват с него на малките му стъпки и успехи, които се пропускат в ежедневните грижи. Родителите трябва да приемат детето такова, каквото е, и да се опитат да са му в помощ в процеса на развитие – с възможностите, които то има и с темпото му.
 
На колко деца помогнахте в Центъра за обществена подкрепа „Св. София“ през 2015 г.  до сега?

П.У.: През първите 6 месеца на 2015 г. помогнахме на 219 деца и техните семейства
 
Фондация „За Нашите Деца“ има нужда от Вашата подкрепа. Изпратете SMS с текст DMS DETSTVO на номер 17 777. Чрез един SMS всеки, избрал да помогне, допринася за успехите на децата, семействата и специалистите и става застъпник на правото на всяко дете на пълноценен живот.

Коментирай