Снимка: istock
Асоциация Родители представи първия наръчник за родители на деца в детската градина.
Книжката излиза под заглавие „Добре дошли в детската градина, родители!“ и има за цел да подпомогне родителите в процеса на адаптация на децата при постъпване в детската градина. Изданието излиза с финансовата подкрепа на Столична община, Програма Европа 2015, в тираж 11 000 броя и се разпространява безплатно до всички детски градини на територията на Столична община за родителите на деца, постъпващи в градина.
Наръчник „Добре дошли в детската градина, родители!“ предлага практически съвети в помощ на родителите при използването на модели на позитивно възпитание и ненасилствени педагогически подходи, които да бъдат прилагани както от семействата, така и от екипите на детските градини.
Чрез запознаване с особеностите на възрастовото развитие и чрез подобряването на диалога между семейството и образователните институции, наръчникът допринася за повишаване на качеството на грижата и предучилищното образование на децата в детските градини в София.
Запознайте се с откъс от наръчника, представящ какво точно научават децата в детската градина:
„Ето нещата, които научих там:
Разделяй всичко с другите.
Играй честно.
Не удряй хората.
Връщай нещата там, откъдето си ги взел.
Почиствай след себе си. Не вземай неща, които не са твои.
Нараниш ли някого, извини се...
Живей хармонично – всеки ден мисли, учи, рисувай и пей, и танцувай, и сви-ри, и се труди по малко.
Всеки следобед си поспивай.
Излезеш ли навън, оглеждай се, когато пресичаш, дръж се за ръка и не се отделяй от другите.
Вярвай в чудеса...
Помислете си колко по-добър би бил светът, ако всички ние – целият свят – похапвахме бисквити с мляко към три часа всеки следобед и после се мушвахме в леглата, за да поспим. Или ако всички правителства спазваха основните правила да връщат нещата там, откъдето са ги взели, и да почистват след себе си.
И също така, независимо от възрастта, продължава да бъде вярно: излезете ли навън, по-добре се дръжте за ръце и не се отделяйте един от друг.“
Наръчникът е публично достъпен и може да го откриете тук.