Частица от мощите на Свети Андрей бе изложена за поклонение в катедрален храм „Св. Св. Кирил и Методий“. Снимка: Булфото
Началото на зимния цикъл празници в народния календар се отбелязва с Андреевден известен още като Едрей, Дрейовден и Мечкинден.
В църковно-християнския календар денят е посветен на свети апостол Андрей Първозвани – пръв последовател на Христа и първи проповядвал словото на Христос между славяните. Той първи повярвал в Сина Божий и станал първият християнин.
Според народното вярване от Андреевден денят започва да нараства колкото едно просено зърно. За това традиционната храна на празника е жито, нахут, царевични зърна, фасул и пита. Вечерта преди празника жените сваряват царевични зърна, боб или леща. На сутринта всеки от членовете на семейството хвърля по малко от варените зърна в комина с пожеланието посевите да растат високи и да наедряват. От варивото се дава на домашните животни, за да има добър приплод, за да е плодовита годината.
В някои райони на Западна България този ритуал се свързва с прогонването на мечката. Преди изгрев слънце най-възрастната жена в семейството хвърля от варените зърна нагоре в комина или на покрива на къщата и нарича:"На ти мецо,кукуруз, за да не ядеш суровия, да не ядеш стоката и човеците!". Оттам идва и названието му – Мечкинден.
Честит имен ден на Андрей, Андрияна, Андрея! Бъдете здрави и усмихнати!