Естествено към всяко дете трябва да се подходи индивидуално и да не бъде принуждавано, ако самото то не проявява интерес. Специалистите твърдят, че три години е нормална възраст за първият ски слалом. Естествено основната задача на детето ви ще е да пази равновесие. Не е желателно да качвате детето си на повече от 1800 м. Надморска височина, ако детето ви не е навършило 18 месеца, както и да го носите в кенгуру докато карате ски.
Винаги съобразявайте натоварването с възрастта на детето и не дръжте дете под 5 години повече от 2 часа на пистата.
Обучението – добре е да не оставяте детето си само да се учи, както и ако не сте сигурни в уменията си вие да влизате в ролята на ски инструктор. Най-добре е да се обърнете към професионалните ски инструктори и го запишете в група с деца на неговата възраст.
Екипировката – ски екипировката – обувки, ски, щеки е съобразена с ръста и възрастта на децата. Много е важно всички тези атрибути да са по мярка, защото в противен случай може да доведе до неприятни последици. Ако нямаме възможност всяка година да купуваме нова екипировка, когато децата растат, по-добър вариант се оказва наемането на ски.
Ски атрибути – каската – е задължителна за малките деца. Това би намалило възможността за неприятни травми и би накарало малчуганите да се чувстват като истински рейнджъри на пистата. Като допълнителен атрибут, може да добавим и очила за ски. И да не забравяме за ски ръкавиците.
Дрехите – По традиция ние сме свикнали да се навличаме с повече пуловери през зимата, но трябва да имаме предвид, че ските са свързани с много движение, затова трябва да променим мисленето си. Прекалено многото дрехи водят до бързо затопляне на тялото и при кратките почивки до изпотяване, а от там и до настинка. Двата чифта са необходими, но единият трябва да бъде в раничката, за всеки случай, а не както сме свикнали да бъде на краката ни, защото циркулацията на крака намалява и вместо да ни е по-топло, краката ни по-бързо измръзват. Родителите са тези, които определят какво да облече детето и затова е добре да се съобразяваме с тези съвети, ако искаме детето ни да не настине.
Храната – храната в планината трябва да бъде богато калорична и хранителна. Течностите също са много важни, защото на голяма надморска височина дехидратацията е по-бърза.
Раничката – купете такава, която е съразмерна с ръста на детето, но нека има и собствена, в която да има малко, но жизненоважни неща: малък термос с чай, шоколад, сандвич, втори чифт чорапи, втори чифт ръкавици, крем против слънце.
Крем против слънце – задължителен, тъй като опасността от изгаряне в планината не трябва да се подценява. Тъй като детската кожа е по-чувствителна, добре е да изберем по-висок фактор.
Надежден транспорт – Ако ще водим деца на ски в планината, добре е да помислим и за това. Не е добра идея малки деца да пътуват дълго време в студени автобуси например, тъй като докато стигнат до пистата те вече ще са уморени от пътя и карането ще бъде мъчение за тях. Да не говорим, че след ските, те ще са още по-изморени и ще е добре да може да ги сложим максимално бързо да спят на топло.