Не подценявайте опасностите, които дебнат децата Ви в Интернет – те не са по-малко, отколкото на улицата.
Родителите не бива да бъдат безучастни наблюдатели на ползването на Интернет от децата.
Ако сте по-добре информирани с какво децата Ви се занимават в Интернет и ако в разговори с тях сте успели да определите правила за ползването на Интернет, това многократно ще намали рисковете.
Установете следните правила:
Никога детето да не дава идентифицираща и лична информация за себе си – домашен адрес, телефон, име и адрес на училището им, както и информация за членовете на семейството от какъвто и да е характер.
Да не изпраща никога свои снимки. Препоръчително е и родителите да не изпращат или слагат снимки на децата си на общодостъпни уеб-страници.
Разберете кои сайтове и какви онлайн-услуги детето ползва, има ли безплатен e-mail адрес или потребителско име и парола за определени уеб-сайтове, изискващи регистрация. Научете неговото потребителско име и пароли и го предупредете да не ги дава на никого освен на Вас.
Установете твърдо правило детето никога да не приема предложения за среща с някого, когото познава само чрез Интернет. Ако разрешите подобна среща, тя трябва да е на обществено място и само в присъствието на родител или друг настойник.
Обяснете, че в Интернет някои хора се представят за други – например, възрастни за деца – и да не се вярва на информацията, която някой дава за себе си в Интернет. Научете го, че прекалено добрите предложения в Интернет обикновено са подвеждащи.
Никога да не сваля от Интернет и инсталира програми без Ваше знание и разрешение.
Така може да се пробие сигурността на компютъра и дистанционно от него да се източва информация.
Да не отваря и да не отговаря на съобщения, чийто подател не познава.
Определете часове, в които детето да посещава Интернет.
Препоръчително е те да са в периоди, когато у дома има възрастен човек.
Следете за количеството време, което детето прекарва пред компютъра – ползването на Интернет в късните нощни часове или прекалено дългото стоене онлайн са сигнал за проблем.
Препоръчително е компютърът да не е в собствена стая на детето, а в стая за общо ползване.
Научете детето да споделя какво прави и с какво се сблъсква в Интернет и веднага да Ви съобщава за информация и съобщения, които го смущават.
Не отговаряйте никога на съобщения с нецензурно, неприлично, обидно или опасно съдържание и се свържете с Интернет-доставчика или използвайте Горещата линия за незаконно и вредно съдържание на адрес http://web112.net .
Помислете за евентуално инсталиране на филтриращи програми на компютъра, които да предотвратяват показването на нецензурно, порнографско и друго вредно съдържание.
Едно добро и безплатно решение е WE-WEBCORP.COM We- Blocker 2.0.1 Build 82, която може да се свали от страницата http://www.WE-WEBCORP.COM.