Стартира кампания срещу болката

20.03.2007г. / 14 01ч.
Аз жената
Стартира кампания срещу болката

За пръв път у нас стартира Национална информационна кампания “Спри болката”, която има за цел да покаже как да се борим с най-честия и неприятен болестен симптом и какви мерки да взимаме, за да не ни боли често.
Инициативата е под егидата на две от най-големите лекарски дружества у нас – Българско дружество по неврология и Българско дружество по главоболие и болка. “Ако приемем, че населението на света е около 6 млрд. души, можем да кажем, че тези 6 милиарда страдат от този проблем, което го прави най-разпространения и въпреки това пренебрегван в много случаи”, заявиха организаторите. Специално за кампанията е създаден информационен интернет сайт www.spribolkata.com, на който всеки може да получи информация за видовете болки и начините да се преборим с тях.

Необичайна и новаторска част от инициативата ще бъдат инсталации под надслов “Това нямаше да се случи, ако някой не го болеше нещо”, монтирани в централната част на столицата. Те ще напомнят как наглед пренебрежителен проблем като болката може да доведе до комични, но често и фатални за ежедневния ни живот последствия като пейки без седалки и велосипеди с объркан монтаж. Инсталациите целят да привлекат вниманието на обществото към проблема и да му напомнят, че той не трябва да се пренебрегва, а да се решава с модерните средства на медицината.

“Болката е неизменна част от медицината, но това не означава, че трябва да е част от живота на пациентите.
Има модерни начини, дори отличени с Нобелова награда, с които този проблем да се премахне и да не вреди на качеството на живот на хората”, заяви проф. дмн Параскева Стаменова, председател на Българско дружество по неврология.

“Ако имате проблем, заради който 2 часа на ден изпитвате постоянна болка, а такива заболявания са често срещани, за 5 дни ще загубите 10 часа от активния си живот, което означава, че за седмица ще намалите своята работоспособност и активност с ¼. Болката е най-често срещаният симптом и трябва да се борим с него”, допълни проф. дмн Иван Миланов, председател на Българско дружество по главоболие и болка.

Кампанията алармира, че освен че болката намалява работоспособността, предизвиква разсеяност и психологически дискомфорт и се отразява на отношенията ни с близките хора, семейството и самочувствието. Нарушава ежедневния ни начин и ритъм на живот и често има тежки последствия, ако не бъде овладяна на време.

През 1987 година проф. Доналд Крам от университет Калифорния, САЩ; проф. Жан-Мари Лен, университет “Луи Пастьор”, Франция и Чарлз Педерсен – Дюпон, САЩ, получават Нобелова награда за разработването на технологията “Host – Guest” (“Домакин – Гост”) в структурата на болкоуспокояващи медикаменти.

С гениалната технология “Домакин – Гост” медицината откри първия болкоуспокояващ медикамент без кристална структура с бърза абсорбция, която осигурява обезболяващ ефект още до 20-30-тата минута – ефект, сравним с този на инжекционните форми на медикаменти. Ефектът продължава 24 часа, т. е. 1 прахче дневно е единственото, от което се нуждае човек, за да облекчи болката си.

Каква беше ситуацията до сега:
Всички обезболяващи лекарства от групата на нестероидните противовъзпалителни средства съдържат милиони кристали, а всеки един от тях – милиони молекули с активното вещество – лекарството, което действа. Когато таблетката достигне стомаха, се разпада на кристали, те се разполагат върху лигавицата на стомаха и постепенно започват да се усвояват.

Първият недостатък на тази система е, че това усвояване е много бавно – докато се разтворят кристалите на молекули – което води до бавно обезболяване, а вторият недостатък е, че лекарството остава върху лигавицата на стомаха прекалено дълго, поради което го уврежда

Какво се случва благодарение на технологията “Домакин – Гост”:
След откриване на тази технология, става възможно да се разделят една от друга милионите молекули, като така се избягва образуването на кристали и това е началото на новата технология “Домакин – Гост” на молекулярно включване.
Един елемент от домакина е способен да приеме молекулата на госта и така да промени физичната му структура, разтворимост и бионаличност. Молекулата на госта се включва в молекулата на домакина и това променя физичните и химични свойства.

На българския пазар вече присъства първия обезболяващ медикамент, произведен с новата технология “Домакин – Гост”.


Коментирай