Снимка: istock
Креватче, слънчева стая, меки дрешки, гардероб... Това е само част от най-необходимото за очакваното бебе, но най-важни си остават любовта и отдадеността на родителите. Няма точни правила, които могат да бъдат следвани при отглеждането и възпитаването на децата, но има добри практики, от които можем да се учим.
Вероятно сте чували за Мария Монтесори и нейната педагогическа система. Тя създава първата къща за деца през далечната 1907 година, а днес има хиляди училища Монтесори, които обучават и развиват децата по нейната система.
Спокойната и приятна атмосфера, търпението на родителите, подходящите занимателни играчки са в основата на нейната философия за отглеждането на малките.
Какви играчки са подходящи за бебчетата от мига на тяхната поява до 15-ия месец?
Подходящи за подаръци на близки, както и за вашето дете са следните идеи:
С напредване на възрастта детето става все по-любопитно към дома, предметите в него. Бързо губи интерес към играчките си, затова е важно да бъдем гъвкави в измислянето на занимания, които хем да са забавни, хем да развиват мисленето на малките.
Такава е играта с кафени зърна. Настанете детето на земята заедно с малка кутия кафени зърна. Веднага ще бъде привлечено от тях, ще мушне ръчичката за да ги пипне и разгледа. Може да му дадете друга празна кутийка или купичка, в която да прехвърля зърната.
Ако не го прекъсвате, детето може дълго време да се занимава с тази игра и дори няма да му хрумне да опита зърната. Разбира се бъдете внимателни и не го изпускайте от поглед. Тази игра може да правите и с боб, леща.
Какво още може да прави вашето бебче?
С всеки изминал месец детето бележи значително развитие. Движенията му стават все по-точни, затвърждава уменията си, овладява нови. В седмия-осмия месец, детето вече владее добре своите пръсти. В осмия-девети месец движенията на ръчичките му са добре координирани. Следващите месеци движенията на пръстчетата стават по-точни, захващат стабилно предмети, а около годинка детето се изправя.
В 15-ия си месец то е овладяло изправената стойка. Детето вече има придобити умения, които прилага. Тогава ще забележите, че то има желание да се включи в домашните ежедневни задължения макар и по свой собствен начин.
Тук е важна вашата роля за това, да го направите част от приготвянето на храната, подсушаването и подреждането на приборите, сгъването на дрехите и т. н. Така се създават добрите навици и те стават ритъм на живот.
Може да му предоставите предмети подходящи за неговата сила и ръст. Когато чистите дайте му една суха гъба. То ще се радва да участва в тази игра заедно с вас. Участието на децата в ежедневните дейности е възможност за тях да предприемат целенасочени действия с определен смисъл.
„Реалният живот се случва в дома на детето, на което се поверяват домашни задължения, а самото то ги изпълнява съвестно и достойно. Там всяка вещ го приканва да действа, да върши някаква работа която е реална, полезна и лесноизпълнима.“ Мария Монтесори.
По материали от книгата „60 занимания с моето бебе по системата Монтесори“.
Снимка: istock