Всички предлагат обучение от 15 септември до 15 юни, време между 8 и 17.30 ч., следобед – самоподготовка и домашни само за уикендите. Някои с, други – без програма за лятото. Всички разполагат с голям двор, добра кухня, условия за спорт на място или с транспорт. Всички предлагат транспорт до дома, срещу допълнително заплащане. Някои са с, а други – без униформа. При всички е въведено засилено изучаване на чужд език (предимно английски) в рамките на между 10 и 14 часа седмично (за началните класове).
Как са цените – основен въпрос за не малко хора? Как са условията? За база посочваме първи клас. Ето какво предлагат някои от най-добрите и известни вече частни училища:
Свети Георги (училището към детска градина Wonderworld)
такса: 2600 Евро за предучилищна, 1-4 клас – 3000 Евро
деца в паралелка – 10
Имат униформи.
Репорти за детето се изпращат 1 път седмично.
Програмата е с усилено английски
В момента имат до 4-ти клас.
Иван Вазов (училището към детска градина Малечко)
такса: 3600 лв
деца в паралелка – 8-10
Нямат постоянни медицинско лице, но имат чудесен лекар, който следи децата всеки понеделник.
Собствена кухня, която е много добра.
Стандартната програма на МОН + повече английски.
В момента имат до 7-ми клас.
Света София
такса: 3200 Евро
деца в паралелка – 16-24
Английски език.
До 8-ми клас.
Свети Наум
такса: 2300 Евро
деца в паралелка – 15-18
Английски език.
До 12-ти клас.
Увекинд
такса: 3200 Евро
деца в паралелка – 12-15
Немски език.
В момента имат до 6-ти клас.
Коментари:
Каква е разликата между частното училище и частния хотел? Рекламите на едното и на другото предлагат удобства, екстри, някои привлекателни за родителите, други – за децата. И в двата случая имаме добра храна, удобен транспорт, басейни, площадки и още много други неща, които нямат нищо общо с образованието. Никъде не се говори за изтъкнати преподаватели, за специален подбор на елитни ученици, приети ей така, за престиж на самото училище, за да дърпат класа напред. Едно елитно училище трябва да може да си позволи нещо такова.
Родителите, готови да отделят посочените суми за такси, със сигурност са в състояние да финансират всякакви забавления и удобства на децата си. Но някак си това може да се намери и извън училището. А образованието – колко е цената на самото образование? За какво се плаща – за лакирания паркет и алуминиевата дограма или за госпожа Х, изтъкната начална учителка, подготвила децата А, Б и В, които благодарение на нея са се отличили в конкурса за ......
Така че, нека четем внимателно рекламите, за да не се окаже, че сме записали децата си на хотел. За сравнение, частните университети в България все още са алтернатива на държавните. Може би след 20 години нещата ще се променят, но в момента елитът се обира от държавните университети и всеки иска да се пробва първо там. Образованието е нещо различно от марковите дрехи, както добрият филм е нещо различно от луксозното кино – ако има съвпадение, какво по-хубаво от това! Понякога човек отива на кино не заради филма, а заради удобните седалки, стерео озвучаването и чудесните пуканки. В това няма нищо лошо, стига стига да е наясно какво търси.
Дали ние сме наясно какво искаме за децата си?
Маргарита Кехлибарова, 31г.
Много съм удовлетворена от начина, по който започват да разсъждават българските майки напоследък. Трябваха ни много години, за да успеем да се освободим от еснафщината и да можем да забележим стойностното.
Не че имам нещо против частното образование, но то дълги години, ама изобщо не беше никаква алтернатива на държавното. То беше вариант за забързани родители, втурнали се в надпреварата за правене на пари, които нямаха време да отделят на децата си, и за тях частното училище беше един добър вариант за отмяна.
Но дали децата получаваха добро образование там, никой изобщо не се замисляше. Смея да кажа, че аз съм учител и съм виждала много деца идващи от частни училища при нас в държавното училище с такива големи пропуски, че беше невъзможно да наваксат за една година. Затова статията за частното образование много ме изненада като тълкувание, защото до скоро такива мнения бяха редки явления. Мога да пожелая на частните училища много бъдещи успехи!
Венелина Кръстева, 38г.