Идеята за създаването на дома е на Анастасия Дачевска. През 2000 г. тя започва да гледа 3-месечно бебе, което дори няма глас да заплаче. Беше страхотен боец, споделя тя, радваше се на топки, на балончета... Събрах го с моите две здрави деца и видях колко много се промени. Децата с увреждания имат нужда от компания.
Затова реших да направя едно място, на което те да се срещат, играят и израстват заедно, заключава тя.
В момента в дома има три деца, като за тях се грижат 4-ма специалисти на пълно работно време – социален педагог, начален педагог, хигиенист и физкултурник. Психологът, педиатърът и логопедът са почасово. До края на 2007 г. Анастасия планира да увеличи броя на специалистите, така че за всяко дете да се грижат по двама професионалисти.
До края на тази година последният етаж на Дома трябва вече да е обзаведен като стационар, за да могат децата да остават и през уикенда. Естакадата в двора трябва да е поставена и обезопасена, а градината – засята от децата с първите зеленчукови култури.
Средствата ще събираме чрез благотворителност на женски празненства или като продаваме плодовете и зеленчуците, които отглеждаме. Може да продаваме и мартеничките, които децата изработват.
През следващите 2 години Анастасия планира да открие в София поне още един център за деца с увреждания. Мечтата й е децата, за които в момента се грижи, да завършат социална педагогика(дефектология) в Университета с нейна помощ и да бъдат приобщени след това отново към Дома.
Първият “наемател” на Дома в Горна баня е 7-годишно момченце с умствена изостаналост и пълна слепота. Него именно Анастасия отглежда от тримесечно бебе. Именно това момченце е и поводът за създаването на едно място, което ще направи живота на деца с увреждания и техните родители малко по-добър.