1. Общувайте по-често с децата си
Чувствайте се “на една вълна” с децата си, дори за малки и незначителни събития, така ще се чувствате и добри родители. Децата растат бързо, а това значи, че винаги трябва да сте внимателни и да следите промените, които се извършват с тях.
Слушайте детето си, разговаряйте с него като с възрастен – това са важни неща. Не забравяйте да го похвалите, когато казва например “моля” или “благодаря” или да пресечете грубости и капризи. Общуването не може да е непрестанно, но за детето е важно да знае, че има кога да общува с вас и това време е достатъчно. Бъдете внимателни и търпеливи слушатели, за да ви се доверява детето ви и за в бъдеще.
2. Бъдете последователни
Децата обичат предсказуемостта. Режимът, установените “граници” в бита му дават усещане за ред и безопасност в обкръжаващия свят. Правилата помагат да се избягват конфликти и наказания. Когато има причина – наказвайте, но винаги давайте обяснение защо.
3. При всяка възможност проявявайте своята любов
Емоционалната откритост във възпитанието е много важна. Когато детето знае, че мама и татко го обичат, то чувства сигурност. Старайте се често да говорите позитивно и одобрително. Детето ще разбере, че цените доброто поведение и когато се сърдите – има защо. Помнете: вашето постоянно “не” и “не може” предизвиква отрицателни реакции и стрес.
4. Бъдете гъвкави
Много родители постоянно се колебаят между необходимостта да следват установените правила и желанието да отстъпят пред детето, да го зарадват и поглезят. Проявявайте гъвкавост: помнете, че всяко правило има изключения. Обезателно обяснете на детето защо променяте решението си. Така ще го научите да е също гъвкаво при взимане на решения. В бъдеще това ще му помогне да се приспособява към промените, без да губи уважение към правилата.
5. Бъдете информирани
Добрите родители инстинктивно намират правилните решения. А за това е важно да бъдат информирани за възможностите и способностите на всяка възраст.
Неинформираните родители почти винаги не оценяват правилно своето дете, често са разочаровани. За щастие днес съществува голям обем литература по темата, а също и Интернет!
6. Давайте си почивка
Грижата за децата отнема много физически и душевни сили. А за детето ви и за вас не е добре да ви вижда унили или уморени. Отделете време за себе си, давайте си почивка. Вашите роднини също биха се радвали да са с децата ви за няколко часа – време, което можете да отделите за вас.
Ако нямате възможност, а сте уморени, просто си кажете – “Сега имам нужда от 15 минути почивка”. Бъдете уверени и малкото ще ви разбере!
7. Съхранете увереността в себе си
Ако се придържате към тези правила, скоро ще усетите позитивни резултати. Ще се почувствате като добър родител. А детето ви ще е уверено: мама и татко знаят как да направят нещата по-добре!
8. Учете се от грешките си
“Веднъж ударих сина си, – спомня си една майка, – и веднага се извиних. Мисля тогава той ми прости. Но и днес, когато той е на 6 години, ме е срам от тази ми постъпка”.
На всички ни се случва от време на време да се срамуваме от себе си. Но когато сме мъдри, ще поискаме прошка и ще се постараем друг път да не повтаряме грешките си.