Жанна Суслина е носителка на наградата за 2022-а.
За 12-и път започва кампанията за номинации за конкурса „Българка на годината – света Злата Мъгленска 2023“. Наградата се връчва от Изпълнителна агенция за българите в чужбина към Министъра на външните работи на Република България. С тази инициатива ИАБЧ се стреми да насочи вниманието към значимата роля на българските жени в чужбина, които заслужават обществено признание и подкрепа.
Годишното отличие носи името на св. Злата Мъгленска, чиято памет всяка година се почита от Българската православна църква на 18 октомври. Нейният образ символизира традиционните добродетели на българката – красотата, твърдостта и волята в най-тежки ситуации, вкорененото в нея човешко достойнство.
С конкурса „Българка на годината – света Злата Мъгленска“ от институцията искат да изкажат признателността си към всички българки, успели да запазят българското и родните ни традиции зад граница.
С наградата се цели да се покаже колко борбена и силна е българската жена, точно каквато е била света Злата Мъгленска. Тя е българска и гръцка светица, великомъченица, живяла през XVIII век по време на османското владичество на българските земи. Ражда се в бедно българско семейство в село Слатина, Мъгленско, Южна Македония, днес Хриси в държавните граници на Гърция. Злата има още три сестри. Още от малка си проличава нейната рядка телесна и душевна красота, смиреност, благочестивост и чистата, твърда и непоклатима християнска вяра. Рядката хубост на девойката ѝ донася големи изпитания и става повод да понесе страданията на великомъченица. Според житието на светицата млад турчин я издебва и заедно с други турци я отвличат. Той поискал от нея да се отрече от вярата си и да се омъжи за него. Тя не склонила глава дори пред молбите на близките си да се отрече от християнската вяра. Турците като разбират, че не могат да я склонят, дълго и безмилостно я изтезават, а след това я обесват и насичат тялото ѝ на късове. Пречистена в огъня на страданията, Злата Мъгленска предава душата си на Бога на 18 октомври 1795 г. Българската православна църква почита паметта ѝ на 18 октомври всяка година.
Регламент
За конкурса могат да бъдат предлагани българки, живеещи извън родината, които със своята активност са допринесли за опазването на българското национално самосъзнание и културната идентичност на сънародниците ни по света. Защитават българското национално достойнство; подкрепят развитието на българските сдружения в чужбина; участват в организирането на благотворителни акции и хуманитарни проекти посветени на България; подкрепят популяризирането на българската култура, историческото наследство и традиции в съответните държави.
Номиниращи могат да бъдат:
Създадените за целта инициативни групи от българи, обединени около конкретна кандидатура, изпращат своята номинация. Отделни допълнителни писма за подкрепа, както и спонтанно създадено електронно гласуване чрез тях, не се зачита.
Начин на изготвяне на номинациите:
За повече информация четете в сайта на ИАБЧ.