Снимка: iStock
Тази тема е доста деликатна за мнозина родители, но това не означава, че не трябва да се коментира. Тормозът в училище или на друго място е проблем, с който се сблъскват много деца.
Ако усетите, че вашето дете може да минава през подобен труден момент, вижте какво можете да направите, за да преодолеете заедно тази предизвикателна ситуация.
Говорете с детето си за тормоза
Когато говорите с детето си за тормоза, дайте му възможност да сподели своя опит и чувства. Кажете му, че му вярвате, че вината не негова и че го обичате. Може с право да се ядосвате, но се опитайте да останете възможно най-спокойни. Ако детето забележи гнева ви, може да си помисли, че вината е негова. Също така е важно да насърчите детето си да не отмъщава.
Говорете с детето си и запазете спокойствие
Следващата стъпка, която можете да предприемете, е да започнете да говорите и да разберете повече за случилото се. Но най-важното, запазете спокойствие. Вашата цел е да моделирате спокойно решаване на проблеми, като по този начин учите детето си как да реагира. След като емоциите се уталожат, вие ще се почувствате разстроени и ядосани. И самите вие ще имате много големи емоции, с които да се справяте. Не позволявайте обаче те да контролират ситуацията.
Трябва да запазите спокойствие и контрол, защото независимо дали вашето дете е малко или пък тийнейджър, за него може да бъде доста плашещо да ви види извън контрол. Така че трябва да сложите капак на тези емоции и да се справите с тях извън този контекст.
Запазете спокойствие, комуникирайте и говорете. Обсъдете ситуацията на тормоз, разберете честотата, с която той се случва, от колко време продължава и т.н. Трябва също така да обясните на младия човек, че той не е отговорен за разрешаването на тази ситуация. Обяснете на детето, че това не е негова отговорност, но то може да вземе мерки. Това е деликатен момент, но важен.
Вземете страната на детето си
Не забравяйте да уведомите детето си, че сте на негова страна. То трябва да разбере, че не го обвинявате и че ще го подкрепите. Дайте му да разбере, че ако отмъсти на насилниците, като отвърне на ругатните или дори се бие, това е поведение, което няма да разреши конфликта, а може дори да го задълбочи.
Помогнете на детето за изграждането на увереност
Можете също да работите с детето си, за да му помогнете да изгради увереността си. Подчертайте положителните неща, които то може да покаже пред другите. Научете детето си как да общува; да решавам проблеми; да взема решения; да чете езика на тялото и др. Тези умения могат да помогнат на детето ви да стане по-уверено, независимо и ангажирано в училище.
Проучете фактите
Попитайте детето си внимателно, но директно дали някой прави нещо, което го кара да се чувства разстроено, неудобно или смутено. Използвайте отворени въпроси, за да насърчите детето си да споделя. След като имате основна представа какво се случва, вижте дали можете да получите и конкретна информация.
Можете да го попитате за неща от сорта: получава ли злобни съобщения в социалните медии? Кой ги изпраща? Колко са те? По кое време се изпращат?
След това се свържете с други хора, които може да знаят повече. Със сигурност трябва да разберете какво се случва, кой е замесен, кога и къде се е случило. Въпреки това, помислете внимателно, преди да се свържете директно с учениците или възрастните, извършващи тормоз.
Не забравяйте да съберете всички факти, които показват тормоза
Можете да запазвате имейли или текстови съобщения и да ги разпечатвате. Можете също така да правите екранни снимки на социални медии или онлайн форуми, както и да запазвате гласови съобщения. Запишете и разкажете историята на тормоза. Запишете всички подробности за това, което сте научили.
Опитайте се да създадете времева линия какво се е случило и кога. Разкажете на някой друг (като доверен приятел или член на семейството) историята на тормоза.
Докладвайте за тормоза в училището
Ако тормозът се случва в клас, срещнете се с учителя. Помолете директора да се присъедини, ако смятате, че е необходимо. Ако тормозът се случва извън класа или в междучасието, отидете директно при директора. Попитайте дали училищният персонал е виждал тормоза и как са реагирали. Споделете историята на тормоза на вашето дете и всички подкрепящи документи. По време на срещата попитайте какво ще прави училището и кога. Документирайте писмено ситуацията (или чрез имейл), като опишете какво сте обсъдили.