Българско приложение чете приказки с гласа на родителя

Как да използваме изкуствения интелект в грижата за децата

01.07.2024г. / 13 58ч.
Мария Дуковска
Кадър: Bulgaria ON AIR.

Кадър: Bulgaria ON AIR.

Българско приложение успява да интегрира изкуствения интелект и той да чете детски приказки с гласа на родителя. Автор на идеята е Христомир Христов. 

"177 е числото, което набирахме на старите телефони, за да слушаме приказки. Мало хора си го спомнят. Работим с клиенти от доста време. Когато разбрахме за новите технологии на клонирането на езика, си казахме, че това е перфектна възможност", обясни Христов в неделното издание на "България сутрин".

Изобретателят обясни и как работи приложението: "Изтегля се, родителят записва гласа си, между 30 и 45 секунди. Ние избираме думи, които той говори и само след няколко минути сме готови всяка една приказка да разкажем с неговия глас".

Една от основните идеи е да се помогне с намаляването на екранното време.

"Родителят да чете приказката е най-доброто. По този начин детето възприема по по-различен начин. Динамиката, в която живеем, предполага и родителите да използват технологията в ежедневието. Ние ще им спестим време. Тестовете бяха базирани на обратна връзка от родителите", посочи Христов пред Bulgaria ON AIR.

Свързани статии

Оказва се, че към "Братя грим" има най-голям интерес.

"Не ме е страх от технологията. Вече има застрашени професии, но други се раждат. Изкуственият интелект ще ни е по-полезен, отколкото негативен", коментира Христов.

Приложението ще е готово през септември, обяви изобретателят.

Гледайте целия разговор във видеото. 

Коментирай