Поверия и обичаи за Кръстовден. Снимка: istock
На 14 септември Светата Православна църква извършва поклонение пред Светия Кръст Господен. Празникът още бива наричан Кръстовден.
Поклонението се прави четири пъти в годината – на третата неделя от Великия пост, наречена Кръстопоклонна, на Велики петък, на 1 август и на 14 септември.
На този ден се спазва строг пост. Поверието гласи, че най-възрастната жена в дома да омеси обреден хляб, наречен Кръстова пита.
Според поверието Господ слиза на Земята веднъж в годината и това е именно в нощта на 13 срещу 14 септември. Вярва се, че небето се отваря и се случват чудеса. Смята се, че в нощта срещу Кръстовден Господ слиза на земята и изпълнява всяко откровено желание.
Местността Кръстова гора, която се намира в средните Родопи, привлича и млади, и стари от цялата страна. Те идват от различни краища на България, за да се помолят за здраве, за изцеление от тежки болести или репродуктивни проблеми.
Поверието гласи, че в тази местност е заровена частица от Светия кръст и оттам идва името Кръстова гора.
Според народния обичай този ден се свързва с края на лятото и началото на есента. Осветява се семето за посев и се започва гроздоберът.
На обредната трапеза трябва да присъстват зелник с праз лук и печена тиква. Вижте още празнични рецепти тук.