Какво става с децата от Могилино?

22.10.2008г. / 10 54ч.
Аз жената
Какво става с децата от Могилино?

Може би все пак има смисъл медиите да вдигат шум за проблеми или по-скоро трагедии, като тези с децата от дома в Могилино. Ето какво става:

Оценка на промените в състоянието и развитието на децата и младежите от ДДМУИ Могилино за периода октомври 2007 – август 2008
Изготвил: Весела Банова, Консултант към проекта

Двата проекта в подкрепа на децата от ДДМУИ “Св. Петка” в с. Могилино (“Първо децата” и “Край на дома в Могилино”), изпълнявани от УНИЦЕФ и Алианс от НПО, успешно създадоха модел и технология за постепенно закриване на специализирана институция от вида ДДМУИ, очертавайки отделните етапи, човешките ресурси, средствата и технологичното време необходими за това. 11 месеца след стартиране изпълнението на плана за действие на Агенцията за социално подпомагане за закриване на дома, може да се направи заключението, че на всички равнища в живота на децата и младежите се наблюдават позитивни промени.

Оценката на промяната във физическото и здравословно състояние на децата е на база две направени измервания на всички настанени в дома, включително децата преместени временно в ДДЛРГ “Надежда” в гр. Русе (през октомври-ноември 2007 и през юли 2008), както и на преглед на епикризите и актуалните медицински досиета, като техният анализ разкрива настъпило значително подобрение. Свидетелство за това е нарастването на теглото и ръста. Децата и младежите в дома в Могилино са наддали средно с 3,38 кг., а тези в ДДЛРГ Надежда в Русе – с 1,89 кг. По-слабо изразени са промените в ръста – 0,44 см. средно за децата в Могилино и 4,22 см. за децата в ДДЛРГ “Надежда” в Русе, тъй като за повечето от младежите процесът на растеж е приключил. Подобрението в здравословното състояние на децата е вследствие на всички интервенции в проекта, които са допринесли за полагане на качествени здравни грижи. Актуализирани са здравните потребности на децата, коригирани са медикаментозните терапии, извършени са и са планирани специализирани изследвания и прегледи за тези от децата, които се нуждаят.

Друга област, при която се наблюдават положителни промени е психомоторното и социално развитие на децата и младежите от ДДМУИ в Могилино. При по-леките случаи тази промяна е най-осезаема в областта на автономността и социалните умения. При по-тежките случаи промяната е най-силно изразена в афективното развитие – изчезване или намаляване на самоизолацията, автоагресията и самонараняването, както и на тежките смущения в храненето и съня, т. е., наблюдава се изчезване на симптомите на “анонимната грижа”. Най-ценни са всички прояви на инициативност и автономност, които свидетелстват за излизане на децата от позицията на обекти, изцяло зависими от волята и интереса на възрастните и превръщането им в активни субекти, проявяващи желание за живот. Най-силните проявления на тази промяна са вече активното отношение към храненето, усвояването на основни хигиенни навици и социални умения – от жестове до разпознаване и боравене с пари при някои. Освен желанието за самостоятелно придвижване и напредъка във фината моторика на децата и младежите, се наблюдава и видимо подобряване на мускулния им тонус, следствие на активната и системна работа на кинезитерапевтите и физиотерапевтите. Като резултат на промяната в ежедневието на децата и организацията на живот в институцията и на работата на екипа от специалисти, тяхната ориентация в дома, както и уменията им за движение в група извън него са значително подобрени. Тяхното познавателно развитие е променено на всички нива (възприятие, внимание, памет, мислене). Децата и младежите проявяват желание за игра, като разбират и спазват общи правила, приобщават се към определена група, а времето прекарано в игра все повече нараства. Всичко това води до повишаване концентрацията и устойчивостта на вниманието. Подобрение се наблюдава и в тяхното говорно, емоционално (израз, както на положителни, така и на отрицателни емоции) и сексуално развитие, като, разбира се, степента на промяна зависи от историята на развитие на детето и индивидуалните му способности.

Двата проекта в подкрепа на децата от ДДМУИ “Св. Петка” в с. Могилино внесоха съществена промяна в условията на живот на децата и младежите, както на равнище човешки ресурси, така и на равнище организация на живот и материална база. Стана възможно изготвянето на задълбочени и адекватни оценки на здравословното състояние, социалната ситуация и развитието на децата и младежите, на базата на които са променени индивидуалните им здравни планове и плановете за грижа, както и е възобновена работата със семействата им. От наблюденията върху развитието на децата, може да се направи изводът, че най-важен е факторът човешки ресурс, който зависи от броя, квалификацията на специалистите и от външната професионална подкрепа, която получават.

Днес в Русе ще бъде открита първата от петте Малки къщи за децата от дома в с. Могилино, средствата за които бяха набрани от съвместното шоу на bTV и УНИЦЕФ “Великолепната шесторка” в началото на годината. Три момичета и три момчета на възраст от 7 до 16 години са настанени в сградата на бившето Звено майка и бебе, където ще бъдат обгрижвани от специално обучен екип от специалисти – един управител, двама социални работници, четири медицински сестри и две гледачки.

Обучението на персонала на Малката къща, възлизащо на 20 000 лева, беше покрито от УНИЦЕФ, като общата сума, предоставена от bTV и вложена от Фонда за деца на ООН ще възлезе на над 220 000 лв. До момента УНИЦЕФ е предоставил и телевизор, DVD и играчки, дарени от зрителите на “Великолепната шесторка”, както и компютърна техника и средства за проектиране. Допълнителни инвестиции ще покрият изграждането на детска площадка и асансьор, пригодени за специалните нужди на децата, както и закупуването на микробус, с който те ще посещават специализираните дневни центрове. Реконструирането на Малката къща в Русе е съфинансирано и от Фонд Социално подпомагане и община Русе, които отпуснаха средства на обща стойност 55 000 лв.

Предстои откриването на още четири Малки къщи на територията на общините Русе, Варна и София, след подписването на Меморандуми за сътрудничество между УНИЦЕФ България и кметовете на общините през пролетта тази година.

УНИЦЕФ продължава работата с децата в дома в с. Могилино, която включва предоставянето на допълнителна грижа, докато новите услуги са в процес на изграждане, работа с родители за реинтеграция и подготвянето на децата и младежите за по-нататъшното извеждане от институцията.

* * *

Ще строят детска площадка за деца с увреждания в София
УНИЦЕФ в подкрепа на Могилино
Къде ще приемат децата от дома в Могилино
Изоставените деца на България – протест

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Венета ( преди 12 години )
Какви специалисти работят с тези деца и колко често?Иначе за отчитане на резултати можем да сме много добри особено на тегло.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар