10 родителски поведения, които рушат връзката с децата. Снимка: istock
Взаимоотношенията между родители и деца е сложна структура, за която няма точна рецепта за успех. Връзката между родители и деца може лесно да се разруши, ако родителите проявяват някои подсъзнателни поведения. Родителите правят всичко за децата си с добри намерения, за да възпитат у децата си всички качества, ценности, умения, които смятат за важни в живота. Всеки родител иска най-доброто за детето си. Няма родител, който да действа с лоши намерения. Всичко, което родителите правят за децата е само за да ги видят щастливи, успешни, силни и независими един ден.
Действията на родителите винаги са продиктувани от родителското им желание за всичко възможно най-добро за тяхното дете. Но понякога не си даваме сметка как нещата, които правим и казваме се отразяват на психиката на децата, макар те дори вече да са пораснали. Някои типове поведения могат да имат негативно влияние върху отношенията родител-дете.
1. Родителите проявяват нереалистични очаквания към децата си.
Желанието децата да са най-добри във всичко, да са перфектни и да са възможно най-добрата версия на самите себе си и определено по-добрата версия на своите родители е продиктувано от родителското желание децата им да са абсолютни шампиони във всички предизвикателства в живота. Но когато един родител постоянно възлага големи надежди към детето си, постоянно натяква, че то трябва да е най-добро във всичко и още по-лошо – изразява недоволство, когато високите очаквания не се увенчаят с успех, това неминуемо може да влоши сериозно връзката между родител и дете, най-вече в по-късен етап в зряла възраст.
2. Родителите не споделят емоционалните си рани от миналото.
Нещо, което може да ви сближи с детето ви и да изгради още по-силна връзка е способността да споделяте болката от миналото, негативните си преживявания, нещата, които са преобърнали живота или мирогледа ви. Всичко това не само ще бъде от ценна полза за децата да изградят своите възгледи и начини да се справят, но и ще подплати емоционалната връзка между родител и дете.
3. Постоянно концентриране върху недостатъците на детето.
Някои родители грешат, като се фокусират преди всичко върху несъвършенствата в характера на детето си. Те отправят постоянна критика, изразяват несъгласие, наблягат постоянно на недостатъците на детето, като ги назовават и преповтарят, коментират и акцентират. Всичко това, разбира се, е с цел родителят да изглади всички несъвършенства в характера на детето си и да го направи по-добър човек. В реалността обаче този метод на действие рефлектира изключително негативно върху психиката на детето, като резултат от това е емоционално отдалечаване и разрив в отношенията.
4. Контролиране и критикуване на решенията на детето в зряла възраст.
За един родител детето му винаги ще си остане дете независимо на колко години е. Родителите, склонни да не преценяват поведението си в по-ранна възраст обикновено продължават да действат по същия начин и когато детето им порасне. Ако детето е вече зрял възрастен, но продължавате постоянно да критикувате решенията, които взима, опитвате се да контролирате живота му и да го напътствате постоянно, това ще срине отношенията ви и ще предизвика отдалечаване.
5. Отказ от приемане на партньора на детето.
Отново проблем, който може да се появи в зряла възраст и да предизвика сериозни разрушения във връзката между родител и дете. Едно от вредните родителски поведения е отказът от приемане на партньора, с когото вече зрялото дете има връзка. Подобни родителски поведения поставят детето в позиция да избира между партньора и родителите си, което обикновено не завършва добре.
6. Пренебрегване на чувствата на детето.
Едно от пагубните родителски поведения, за които много хора не си дават сметка е пренебрегването на чувствата на детето. Ако един родител отмята с лека ръка факта, че детето не е съгласно, изпитва трудности, мисли по различен начин или се опитва да се противопостави, това ще предизвика разрив в отношенията. Неглижирането на чувствата на детето, недостатъчното показване на разбиране и подкрепа от страна на родителите може да потисне сериозно емоционалното състояние на детето и да го накара да се отдръпне от родителя, който действа по този начин.
7. Непостоянство.
Непостоянството в поведението на родителите може да предизвика отдалечаване на децата от тях. Родителско поведение, свързано с непостоянство в твърденията, обещанията, присъствието могат да са пагубни за отношенията. Особено важи за неспазване на обещания, за отсъствие от важни събития, за приоритети, свързани с работа или други ангажименти, различни от семейните. Натрупването на подобни поводи за емоционално отдалечаване влошава връзката родител-дете в зряла възраст, а и в детска.
8. Не оставяте детето да греши.
Желанието на родителите да предпазят децата си от страдания и грешки е огромно. Всеки родител иска най-доброто за детето си без значение на колко години е то. Но вмешателството във взимането на решенията и недопускането на детето да греши е нещо, което в същност му вреди. Грешките и личният им анализ след това са най-добрите учители в живота.
9. Емоционална зависимост към детето.
Нездравословната привързаност на някои родители към техните деца води до срив в отношенията в даден момент. Ако един родител е прекалено емоционално привързан към детето си и дори проявява зависимост към него, към постоянното му присъствие, към изпълнение на нуждите или проявява склонност да разполага с личното време и пространство на детето, това ще създаде сериозни условия за срив в отношенията.
10. Отказ от признаване на собствените грешки.
Много е трудно за един родител да се изправи пред детето си и да признае грешките си. Това е свързано с потенциален срив в авторитета и именно това е една от главните причини много хора да не успяват да поемат тази отговорност. Но ако съумеете да преценявате в кои случаи е по-добре да признаете грешките си пред детето, да поискате прошка, да се извините, това всъщност ще направи връзката ви още по-силна.