10 поверия за Йордановден

Хората вярват, че на Йордановден водата има по-голяма сила

06.01.2025г. / 10 51ч.
Мария Дуковска
10 поверия за Йордановден. Снимка: istock

10 поверия за Йордановден. Снимка: istock

На 6 януари празнуваме Богоявление (Йордановден). Обичаят повелява да отидем на църква, а по-смелите се хвърлят в студените води на близката река, за да хванат кръста за здраве и късмет. Вижте кои са най-известните поверия за Йордановден.

10 поверия за Богоявление (Йордановден)

На 6 януари се извършват църковни литургии, а там, където има водоем, свещениците хвърлят кръстове. Този, който извади пръв кръста от водата ще бъде здрав и щастлив през годината. В ритуала взимат участие и жените.

Рано сутрин те измиват лицата си с вода от кладенеца или реката. На Йордановден е хубаво да се напръскат домовете със светена вода. Всеки вярващ християнин почитащ този празник може да си вземе светена вода от църквата и да напръска за здраве.

Има различни поверия, свързани с Богоявление. Казват, че в нощта срещу празника небето се отваря и каквото си пожелаем, то ще се сбъдне. Ако на този ден времето е студено и сухо, годината ще бъде хубава и плодородна.

Хората вярват, че на Йордановден водата има по-голяма сила. Освен че пречиства греховете, тя има сила да лекува, затова болните влизат в реката, в която е хвърлен кръстът. Има поверие, че болните оздравяват, когато се изкъпят във водата, в която е хвърлен кръстът на Йордановден. Ако кръстът замръзне, годината ще бъде здрава и плодородна.

На Йордановден се меси обреден хляб, за направата на който се използва част от светената вода. Всеки от дома трябва да си вземе късче, за да бъде здрав и да се радва на късмет и успехи през годината.

Свързани статии

След празничната вечеря има обичай да се чупят орехи, като по тях се гадае какво ще е бъдещето. Ако ядката остане здрава, това означава здраве за семейството, а развалената е на болест.

Свещта, която се пали за празничната вечеря, се запазва и когато през годината гърми по време на буря, отново се пали, за да не пада гръм наблизо.

На 6-и януари се извършва празничен водосвет край големите водоеми, а кръстът от църковната служба се хвърля във водата. Който успее да го хване, болести няма да го ловят цяла година.

Някои смятат, че именно от Йордановден тръгва обичаят, според който имениците се мокрят за здраве и късмет.

В някои краища на страната след като се върнат от църква хората слагат брадва с острието нагоре, като всеки я прескача, за да се пресекат болестите и всяко зло.

Свързани статии

Коментирай