9 плюса на късното родителство. Снимка: istock
Без значение каква е причината за вашето отложено родителство, факт е, че все повече дами стават майки на един по-късен етап от живота си. И макар че мнозина ще ви кажат колко ще ви е трудно, вижте кои може да са преимуществата на късното родителство:
Има едно несъмнено усещане за зрялост, което идва заедно с възрастта. (Само си помислете колко много сте се променили от тийнейджърските си години!) Изследванията показват, че зрелостта също играе роля, що се отнася до по-доброто родителство. В проучване от 2017 г., публикувано в списание European Journal of Development, холандски изследователи разглеждат психосоциалното развитие на две групи деца на възраст 7, 11 и 15 години. Едната група е родена от майки над 31 години, а другата е родена от майки по-млади от 31. Когато анализирали тяхното психосоциално развитие, изследователите били изненадани да установят, че по-възрастните майки са по-малко склонни да се карат или да дисциплинират физически своите деца.
Безброй изследвания подкрепят теорията, че доброто здраве често пъти е свързано с доброто финансово състояние. Ако отложите родителството за по-късен етап от живота си, е по-вероятно да завършите образованието си и да отделите време за развитие на професионалната си кариера. В този ред на мисли е по-вероятно да печелите по-висока заплата в сравнение с някой по-млад родител, който е имал дете, преди да започне кариерата си.
Проучванията показват, че децата на по-възрастни майки остават в образователната система по-дълго, справят се по-добре със стандартизираните тестове и е по-вероятно да отидат в колеж, отколкото техните връстници, родени от млади майки.
Изследванията показват, че по-възрастните родители са склонни да изпитват по-малко стрес и повече удовлетворение и радост след раждането на деца, отколкото по-младите родители. Всъщност, според авторите на преглед от 2017 г.: „Съществуващите проучвания показват, че щастието се увеличава около и след раждането сред по-възрастните майки, докато при по-младите майки ефектът не съществува или е краткотраен.“
Голямо проучване от 2012 г., публикувано в British Medical Journal (BMJ), установило, че малките деца с по-възрастни майки са по-здрави от децата на по-млади майки. Изследователите направили цялостен преглед на здравето и благосъстоянието на избрана група деца до 5-годишна възраст. Те установили, че децата, които имат по-възрастни майки имат по-малко случайни наранявания, по-малко социални и емоционални затруднения и са по-напреднали в езиковото развитие.
Според популярния мит младите майки са тези, които кипят от енергия и ентусиазъм и са изпълнени с готовност да играят с децата си. Всъщност има и много енергични и всеотдайни майки, които са жени прехвърлили четиридесетте си години. Във всяка възрастова група обаче има жени, които не се справят добре с ролята на майка и които не могат да изградят близки отношения с децата си. Това, което отличава майките на 30 или дори на 40 години е техният по-голям житейски опит и произтичащата от това мъдрост, която им помага да разграничат тривиалните проблеми от реалните заплахи.
Изследователи от Университета на Южна Калифорния установили, че жените имат „по-добра мозъчна сила след менопаузата“, ако са родили последното си дете след 35-годишна възраст. Изследователите са разгледали историята на бременността на разнообразна група от 830 жени на възраст от 41 до 92 години. Тяхното изследване, публикувано в списанието на Американското общество по гериатрия, предоставя сериозни доказателства за „положителна връзка между по-късна възраст при последната бременност и когнитивните способности в късния живот“. Проучването установи също, че мозъчната функция може да се подобри и шансът за загуба на паметта да намалее, ако жените са използвали хормонални контрацептиви повече от 10 години или менструацията им е започнала преди 13-годишна възраст. Теорията зад тези открития е, че хормоните влияят върху дългосрочната мозъчна функция.
Това е така, защото децата имат много енергия и ако вече сте в добра форма благодарение на годините на здравословен живот, ще очаквате с нетърпение да играете с децата си. Възрастните родители също се вълнуват от живота като цяло поради радостта, която децата носят в живота им. Все пак трябва да се отбележи, че някои по-възрастни родители невинаги имат постоянните нива на енергия, необходими, за да бъдат в крак с децата.
Според проучване на Бостънския университет по медицина, жените, които изчакат до 30-те си години, за да имат деца, може да живеят по-дълго от тези, които имат деца на по-млада възраст. Причината зад тази връзка е, че някои генни вариации, които позволяват на жените да забавят родителството, също могат да доведат до по-дълъг живот.
В по-младите си години вероятно сте били съсредоточени най-вече върху правенето на пари, излизането с приятели, наслаждаването на случайни срещи или закупуването на жилище. Сега, когато сте пораснали, може да имате нов набор от приоритети. Вие сте по-заинтересувани да влезете в дългосрочен ангажимент с някого, да създадете семейство и да се подготвите за пенсиониране. Именно тези предимства правят отложеното родителство добър избор.