Родителски съвети за отглеждане на неразглезени деца

Как да възпитате неразглезени деца

24.02.2025г. / 15 39ч.
Илияна Николова
6 начина да отгледате неразглезени деца. Снимка: istock

6 начина да отгледате неразглезени деца. Снимка: istock

Едно от най-големите желания на повечето родители е да отгледат деца, които не са разглезени и които могат успешно да се справят с всички предизвикателства в живота. Понякога обаче неволно родителите допускат някои грешки във възпитанието, които имат тъкмо обратните последици. Децата стават разглезени и се научават да разчитат на някой друг, да не взимат сами решения, да спекулират, за да получат онова, което искат. С някои много полезни родителски съвети ще успеете да отгледате неразглезени деца, които могат да се справят успешно в живота, разчитайки на себе си. 

Кои са полезните родителски съвети за отглеждане на неразглезени деца, които ще са ви от полза във възпитанието?

Казвайте „не“ регулярно 

Ако всичко е позволено, детето се научава, че няма невъзможни неща стига да поиска нещо. Родителското „не“, което е твърдо, непоклатимо и аргументирано помага именно срещу разглезването на децата. Казвайте „не“ регулярно и не отменяйте становището си. Винаги давайте аргументи и обяснявайте защо нещо е забранено и това няма да се отмени. Така детето свиква, че не всичко е позволено и че за някои неща има граници. Това ще му е полезно по-нататък в живота във всеки аспект, изграждайки характер и устойчивост. 

Свързани статии

Създайте модел за благодарност и признателност 

Всички родители учат децата си да казват „благодаря“ и „моля“. За да отгледате неразглезени деца е много важно да покажете на детето по-дълбокия смисъл на благодарността и признателността, които надхвърлят учтивостта. Създавайте модели на благодарност, които детето да следва. Акцентирайте на ситуациите, в които е важно да изразяваме благодарност. Подчертавайте случаите, в които някой заслужава признателност, която трябва да му се даде. Всички тези родителски техники косвено изграждат моделите на благодарност у детската ценностна система, а това помага на детето да преценява кога някой заслужава благодарност и го мотивира да я изразява свободно. 

Демонстрирайте алтруизъм

Един ценен родителски съвет, който ще ви помогне да отгледате неразглезени деца е стремежът към алтруизъм. Ако показвате на детето си как се отнасяте с внимание и уважение към хората, как оценявате техните качества и стремежи и как за вас е важно да се отнасяте с познати и непознати с човешко отношение, това ще възпита у детето уважение към хората, към другите, към различните, към нуждаещите се. 

Свързани статии

Не се старайте да предпазите детето от всяка грешка 

Ако искате да отгледате неразглезено дете, опитайте да потиснете родителския си стремеж от предпазване във всяка ситуация. Родителите копнеят да предпазят децата си от грешки, от болка, от страдание, от трудности. А именно тези ситуации са изграждащи и определящи за силния характер и неразглезеността на едно дете. Оставяйте детето да греши, за да вземе поуките си и да открие начините, по които в следващи ситуации ще се справи само. Това ще го направи не само неразглезено, но и силен и смислен човек. 

Не купувайте всичко

Един от най-базисните родителски съвети против отглеждане на разглезени деца е добре познат на всички родители – не купувайте всичко, което детето поиска. И въпреки че всички родители знаят това, много от тях се поддават на изкушението и натиска на детето. За да успокоят сълзите и пристъпите на тръшкане, много родители все пак купуват всичко, което детето поиска. Така не само се отглежда разглезено дете, но се възпитава погрешно усещане у малчугана, че всичко в този живот може да се постигне с малко сълзи и драма. 

Свързани статии

Учете детето на стойността на парите 

Накарайте детето да се научи да управлява парите си само. Джобните, които му давате, не са спечелени с негов труд. Важно е да разбере откъде идват парите, как се печелят, как се спестяват, какъв е смисълът на управлението на финансите по ефективен начин. Всички тези примери от живота ще му помогнат да изгради механизми на внимание към финансите, така че да се справя самостоятелно и качествено като възрастен по-нататък в живота.

Коментирай